З якого століття і чому жінки живуть довше за чоловіків

З якого століття і чому жінки живуть довше за чоловіків

339
ПОДЕЛИТЬСЯ

Демографи з університету Вісконсіна в Медісоні (США), під керівництвом Хірама Бельтрана-Санчеса (Hiram Beltrán-Sánchez), розібралися, чому жінки в наш час живуть довше за чоловіків, і коли це почалося. Результати цього дослідження, опубліковані в журналі PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), переказує газета Los Angeles Times.

До цих пір вважалося, що довший термін життя жінок обумовлений чисто фізіологічними причинами. Однак Бельтраном-Санчесу з колегами вдалося довести, що це не так. Для цього вони проаналізували дані за останні 200 років з Бази людської смертності Всесвітньої організації охорони здоров’я, щоб дізнатися, коли і від чого вмирали люди, що народилися в період з 1800 по 1935 рр. в Північній Америці і Європі.

Вчені виділили п’ять основних причин смертності: серцево-судинні захворювання, інсульт, рак, грип та пневмонію, а також хвороби, пов’язані з курінням, в тому числі рак легенів. Вони також відкинули людей, померлих у віці до 40 років, щоб максимально виключити таким чином жертв військових конфліктів, інших актів насильства і нещасних випадках, і сконцентруватися на людях, померлих, швидше за все, своєю смертю.

Аналіз показав, що середня тривалість життя чоловіків і жінок в XIX ст. була приблизно однаковою, і, до речі, набагато меншою, ніж у сучасних людей. Але потім в XX ст., Завдяки, по-перше, тому, що для всіх верств населення покращився доступ до їжі і чистої воді, і, по-друге, появі антибіотиків, істотно збільшився термін життя — особливо у жінок. У них шанси померти на будь-якому році життя з 40-го по 90-й зменшилися на 0,29%, в той час, як у чоловіків — всього на 0,17%.

Ця різниця може здатися невеликий, але слід врахувати, що вона підсумовується від року до року. В результаті чоловіки, народжені між 1900 і 1935 рр., Мали в 2-3 рази більше шансів померти у віці 50-60 років, ніж їх однолітки-жінки.

Чому ж чоловіки показали більш слабкі результати у збільшенні тривалості життя? Аналіз тих же даних показує, що представники сильної статі раніше часто помирають від серцево-судинних захворювань і наслідків куріння. З курінням тут все зрозуміло — в першій половині XX ст. воно було швидше долею чоловіків. Що ж стосується ранніх інфарктів, то до них призводить неправильне харчування, до якого чоловіки схильні більше, ніж жінки. Дані Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO) показують, що чоловіки вживають в їжу набагато більше тваринних жирів, що і призводить до сумних результатів.

Таким чином, резюмує Бельтран-Санчес, різниця в тривалості життя представників різних статей не закладена в них від природи. А оскільки це «щось пов’язане зі стилем життя, або дієтою, це можна виправити», — сказав він.

Нагадаємо, нещодавно інше дослідження, що проводилося за подібною методикою, продемонструвало, що у важкі часи чоловіки народжуються міцними (хоча і в меншій кількості).