Як анексія Криму вдарила по кишенях росіян

Як анексія Криму вдарила по кишенях росіян

283
ПОДЕЛИТЬСЯ

Економічна криза охоплює все більше число регіонів Росії. Впевнено поки тримаються тільки Москва, Сахалін і Тюмень. В інших суб’єктах РФ фіксується зниження за всіма фінансовими показниками — інвестиціям, промисловому виробництву, бюджетним поступленіям. Зростають тільки інфляція, ціни, борги і — комунальні платежі. Хвиля масових скорочень докотилася до індустріальних центрів Росії. Автомобільний гігант і гордість Росії ВАТ «АвтоВАЗ» вже другий рік поспіль продає кожного місяця на 5-7% менше машин. Внаслідок цього тільки в 2014 році «АвтоВАЗ» був змушений звільнити 14,4 тис. працівників, збільшивши чистий збиток в 3,2 рази.

Особливо стрімко падають доходи населення — відсотків на 5-10 на місяць. І це після грудневого обвалу. Тривожним сигналом сповзання країни до зубожіння стало попадання автомобільної столиці Росії — міста Тольятті — в список найбідніших міст РФ. За даними дослідження Фінансового університету при уряді Росії кількість бідного і малозабезпеченого населення в семисоттисячних Тольятті досягло 70%.

У багатьох виникає закономірне питання: якщо такий індустріальний центр як Тольятті йде в піке, що ж відбувається в провінційних містах російської глибинки? І як на цей спад вплинуло взяття на казенний баланс двохмільйонного доважку Крим?

Погіршує загальний настрій жителів Тольятті повідомлення з центру про те, що уряд Росії зробило ще один економічний реверанс перед своїм регіоном-улюбленцем — Кримом, на цей раз — звільнивши весь кримський бізнес від сплати податків по ПДВ. Мало хто в Тольятті може це пояснити. Як і те, чому Тольятті ніяк не може стати центром суб’єкта федерації, а ось вдвічі менший Севастополь отримав статус суб’єкта РФ зі статусом міста федерального значення в два рахунки і без жодних зусиль — лише трохи помахавши російськими прапорами.

Нещодавня заява професора МДУ Наталії Зубаревич на цю тему викликало шквал дискусій в країні. Авторитетний експерт з регіональної політики сказала, що Кремль намагається домогтися щастя для Криму в той час, коли інша країна йде в рознос.

Зубаревич остудила тріумфування прихильників «Кримської весни» холодними фактами: Крим — на 85% збитковий регіон і виживає тільки завдяки найбільшій в Росії дотації з бюджету в розмірі 125 млрд. Рублів на рік. Це відбувається за рахунок «відбирання грошових знаків в інших росіян, територій і галузей».

У 2015 році дотаційність Кримського півострова тільки зросла, досягнувши непристойних — 91%, а сам бюджет Республіки зріс порівняно з попереднім роком на 22 млрд. Рублів і порівнявся з бюджетом багатого Красноярського краю, населення якого перевищує кримське на 50%, а територія — більше ніж в 2 рази.
Що в країні додалося їдців, відчули всі в Росії. Робочий Тольятті тепер через податки повинен оплачувати дешевий бензин для комфорту кримських водіїв — близько 10 млрд. Рублів в 2014 році. А простий вчитель міської школи після приєднання змушений годувати не тільки свою сім’ю, а й кримську пенсіонерку, якій в 2014 році разом з її подругами знадобилося ні багато, ні мало, а 33 млрд. Рублів.

В цілому, дотування окупованого Криму щорічно буде обходиться росіянам приблизно в 350 млрд. рублів, — зазначив незабаром після приєднання директор з макроекономічних досліджень Вищої школи економіки Сергій Алексашенко. Він вважає, що в перебігу наступних 5-6 років Росія буде змушена виділити Криму 2 трильйони рублів (приблизно 60 млрд доларів).

А поки новоспечені громадяни Росії в Криму витрачають новенькі російські купюри, робочий з Тольятті відганяє від себе думки про можливе звільнення. Отримавши, як йому здається, цілий Крим, він тихо радіє, живлячи гордість до своєї країни і її величі. Він не хоче помічати ознак наближення свого зубожіння, а тим більше — замислюватися про те, що чекає його Вітчизна попереду.

PS: Губернатор Самарської області РФ Микола Меркушкин заявив, що Росія на пенсію не заробляє, і існуюча ціна на нафту не дозволить виробляти пенсійні виплати населенню в найближчі кілька років. «Ви, напевно, теж знаєте, що зараз, за прогнозами, якщо ціна на нафту буде така ж, то всі резерви країни на майбутній рік кінчаються. А з резервів в тому числі фінансується пенсія. На пенсію країна не заробляє. Давайте будемо, умовно кажу, молитися богу, щоб пенсію отримували через п’ять років. Щоб ми пенсію отримували через п’ять років», — сказав Меркушкин в ході засідання вченої ради Самарського державного університету.