Українцям цього року не до подорожей

Українцям цього року не до подорожей

550
ПОДЕЛИТЬСЯ

Український виїзний туризм скорочується з початку 2014 року. Кількість громадян, що виїжджають відпочити за межі України, в перші п’ять місяців 2015-го скоротилося до рівня початку нульових. Падіння попиту переживають всі закордонні напрямки, менше інших просіли демократичні Грузія, Туреччина та Єгипет. Позитивне на відміну від стану 15-річної давності — зараз в країні є внутрішній туризм, і він дуже активно розвивається.

Тренди внутрішнього туризму

За даними Центру туристичної інформації, цього року українці на 15-20% більше відпочивають всередині країни. Цю тенденцію як не можна яскравіше продемонстрували травневі свята. «У травні цього року найбільш популярною, безумовно, була Україна. З внутрішніх напрямків затребувані курорти Азово-Чорноморського узбережжя, курорти Карпат, Придністров’я та центральної частини України», — розповідає директор туристичної агенції Гамалія Ігор Голубаха.

«Відбулася часткова переорієнтація українських туристів на Львівський, карпатський, одеський напрямки. На них зараз практично ажіотажний попит, у тому числі за рахунок тих, хто багато років до цього відпочивав у Криму», — підтверджує президент Асоціації лідерів турбізнесу України Йосип Андрик. За даними експерта, точно підрахувати, скільки саме екс-шанувальників Криму надали переваги іншим напрямкам по Україні, складно через відсутність адекватної статистики внутрішнього туризму в Україні.

1. Україна — в плюсі. Говорячи про внутрішній туризм взагалі, експерти сходяться на думці, що він виграв від триваючого спаду на зовнішніх напрямах. На сьогоднішній день в Україні, навіть при підвищенні цін на всі товари і послуги в середньому на 15-25%, ціни на внутрішній туризм все одно в рази нижче, ніж на закордонний. Внутрішній туризм в нинішніх умовах отримує шанс на розвиток і додатковий заробіток.

2. Конкуренція, незважаючи на подорожчання. Ціни на відпочинок в Україні цього року почали дорожчати перед травневими святами. За даними Центру туристичної інформації, травневі та літні тури додали у вартості 15-20% в порівнянні з цінами минулого року. Так, відпочинок у Львові в цьому сезоні може обійтися всього в 300 грн на добу на одну людину, на курортах Карпат — в 400-600 грн, на Волині та в Закарпатті і того менше — в 200-250 грн. Для порівняння, тур на двох до Єгипту обійдеться мінімум в $ 600-700, а 10-денний відпочинок у Болгарії — в $ 350-400 в разі вибору автобусного туру і $ 500-600 з перельотом.

3. Якщо в гори — то в Карпати. Карпатські курорти користуються попитом навіть влітку: по-перше, не всі їдуть до моря, а по-друге, у карпатських готелів в цьому році не так піднімалися ціни, як в готелях на півдні країни. До того ж Карпатський регіон пропонує туристам набагато більше широкий вибір екскурсійних програм і маршрутів. В цілому виходить, що близько 30-35% українців у цьому сезоні будуть відпочивати в Карпатах, Закарпатті та на Волині, на таких популярних курортах, як Шацькі озера.

4. Якщо до моря — то в Одесу. За даними Центру туристичної інформації, найпопулярнішими морськими внутрішніми напрямками для відпочиваючих залишаються Одеса та курорти Одеської області, такі як Затока, курорти Херсонській області — Скадовськ, Залізний Порт, Коблево, і Бердянськ Миколаївської області.

5. Українці їдуть до Туреччини, а турки — в Україну. Зростає популярність України і серед жителів деяких інших країн. На тлі відчутного падіння подорожуючих з країн ЄС відпочинок в Україні частіше стали віддавати перевагу громадяни Туреччини та Болгарії. Турки, наприклад, не так бояться нинішньої ситуації в Україні. До того ж гривня просіла по відношенню до долара настільки, що наші ціни стали для іноземців рекордно дешевими, тому вони охоче їдуть в Одесу, Київ, Львів. І їх стає більше. За даними Держприкордонслужби України, торік країну відвідало 13,1 млн іноземних туристів, що на 49% менше, ніж у 2013-му (25,7 млн. туристів).

Оператори ринку сподіваються, що відкриття цього року нових внутрішніх напрямків у МАУ (з квітня авіакомпанія літає з Києва до Запоріжжя і готується відкрити рейси Харків — Одеса та Львів — Одеса) та Турецьких авіаліній (рейсу Стамбул — Херсон, відкритого також в квітні цього року ) посприяє як внутрішньому, так і в’їзному туризму в Україні.

Тренди виїзного туризму

З закордонним відпочинком в цьому сезоні в українців все сумно, туроператори очікують, що за підсумками року ринок просяде на 30-40%. Причина очевидна — економічна криза. У нинішньому літньому сезоні симпатії українських туристів залишилися тими ж, що і в минулий і позаминулий рік, але кількість тих, хто може дозволити собі відпочинок, продовжує скорочуватися.

1. Тільки Туреччина і Єгипет. Всі туроператори, в один голос заявляють — наймасовішими напрямками залишаються Єгипет і Туреччина, по решті кількість туристів з України стрімко падає. Менше за інших напрямків просіла Туреччина. Рейсів в Анталію, Бодрум, Мармарис стало менше, але збільшилася кількість рейсів в Стамбул. За даними Міністерства з культури і туризму Туреччини, в травні цього року країну відвідало майже 50 000 українських туристів, а з початку поточного року — більше 160 000 українців.

2. Не гаряче. Ще одна тенденція нинішнього туристичного сезону — стрімке скорочення ринку «гарячих» пропозицій. «Сьогодні на ринку практично відсутні так звані гарячі тури. Їх катастрофічно мало через скорочення кількості чартерних програм, особливо з регіонів. Ряд авіаперевізників зменшили кількість бортів під перевезення туристів. Тому цього року відпочиваючих буде значно менше навіть у порівнянні з аналогічним показником минулого року. У 2014 році спостерігалося падіння виїзного туризму від 60 до 70% у порівнянні з 2013 роком.

3. Швидше і дешевше. Ті з українських туристів, хто не бажає пересідати з закордонних маршрутів на українські, все частіше намагаються заощадити на тривалості поїздок. З цієї причини тури вихідного дня і короткі 2-3-денні тури в країни ближнього зарубіжжя набирають обертів.

4. Грузія — в числі затребуваних маршрутів. Мода на гірські і морські курорти Грузії збережеться і в цьому сезоні, вважають експерти. Україна зараз на п’ятому місці за кількістю туристів, які відвідують Грузію, і навіть цього року, в порівнянні з минулим, є невелике зростання попиту на цей напрямок. Цьому сприяють збільшення кількості рейсів до Грузії і активна рекламна кампанія цієї країни в Україні. Спрогнозувати, як з цим напрямком складуться справи до кінця сезону, зараз складно. Якщо не будуть підніматися ціни на авіаперельоти, то 80 000-90 000 туристів з України в Грузії буде. Для порівняння, у минулому 2014 році Грузію відвідало близько 85 тисяч туристів з України.

5. Шенген — довго і дорого. Нові правила оформлення шенгенських віз лише погіршать ситуацію з і без того низького попиту на шенгенські напрямки, кажуть оператори ринку. Від нововведень в умовах оформлення шенгенських віз цей напрямок безсумнівно постраждає. Уже з 23 червня для подачі документів на візу потрібно буде особиста присутність для здачі біометричних даних — відбитків пальців. І питання навіть не в тому, що на оформлення віз буде йти більше часу. Будь перепона — це перешкода, і людина в такій ситуації кілька разів подумає, чи варто їхати двічі у візовий центр або консульство.