Популярні зараз види шахрайства

Популярні зараз види шахрайства

676
ПОДЕЛИТЬСЯ

За шість місяців 2015 року в Україні офіційно зареєстровано майже 25 тис. випадків шахрайства. Зараз розквітло шахрайство всіх видів — від липового працевлаштування до сприяння в достроковій демобілізації із зони АТО. Причому, до вдосконалених «перевірених» способам обману довірливих громадян додалися й нові схеми «розводів».

Фальшиві квитанції

У Києві шахраї розсилають городянам квитанції на оплату житлово-комунальних послуг зі своїми банківськими реквізитами. При цьому самі платіжки виглядають абсолютно ідентично справжнім, включаючи номер особового рахунку і навіть інформацію про борг — відрізняється тільки банківський рахунок. Тобто, гроші, які багато киян перерахували за «комуналку» минулого місяця, потрапили прямо в кишені аферистів. Очевидно, що фальшиві квитанції виготовляють люди, які мають доступ до бази даних платників ЖК-послуг, оскільки вся інша інформація — особистий рахунок, заборгованості, переплати і т.д — відповідає дійсності. А в комунальному підприємстві «ГІОЦ» повідомили, що історія з фальшивими платіжками вже розслідується правоохоронними органами.

На житлово-комунальній сфері вирішили розжитися і одеські аферисти. Одесити отримали «липові» квитанції на установку будинкового лічильника тепла та ремонтні роботи з енергопостачання. Як випливає з тексту «квитанції», вартість робіт з установки лічильника від «імені» ТОВ «Єдиний центр комунальних послуг» становить 85 грн., і ці гроші треба перевести на вказаний рахунок. Як повідомили в Одеській ОДА, ці «квитанції» — шахрайська схема по збору грошей з довірливих одеситів. За даним фактом міліція проводить розслідування.

Такі ж папірці отримали і жителі Деснянського району столиці. У платіжках вказано, що необхідно заплатити 75 грн. за встановлення будинкових лічильників тепла і «проведення ремонтних робіт з утеплення зовнішніх і внутрішніх елементів багатоквартирного будинку». У КМДА повідомили, що платіжки розсилають аферисти, так як ніяка плата за установку теплових лічильників та інші утеплювальні роботи з киян не стягується.

Лічильники задешево

Чи не могли зловмисники обійти своєю увагою і установку газових лічильників. На під’їздах багатоквартирних будинків у багатьох містах України з’явилися оголошення про виконання такого виду робіт, причому за менші гроші, ніж беруть газові підприємства. Сценарій установки лічильника «задешево» приблизно такий: у будинок потенційних клієнтів приходить «майстер» і пропонує встановити газовий лічильник по швидкій і спрощеній схемі від імені газового господарства. З власником житла украдається липовий договір на виконання послуг. У кращому випадку «майстер» купує прилад і встановлює його. У гіршому — знімає старий лічильник і зникає разом з ним.

«Допомога» в отриманні шенгенських віз

Останнім часом все більше українських громадян стали подавати заявки на отримання шенгенської візи. Однак, за даними Міграційної комісії Ради Європи, збільшилася кількість відмов у візі для громадян України — понад 17% подавших заявку з березня по травень не отримали шенгенську візу. Для порівняння — в 2014 році цей показник становив 5,5%. Не дивно, що ситуацією скористалися шахраї, які взялися «допомагати» оформляти «шенген».

Тільки минулого місяця МВС встановило понад 200 сайтів, на яких пропонували «сприяння» в оформленні віз для виїзду за кордон, а також в отриманні громадянства інших країн. Але якщо зараз набрати в пошуковику Google «допомогу в оформленні шенгенських віз», з’явиться не один десяток пропозицій. За 200-500 євро в кращому випадку ділки роблять «липові» документи про місце роботи, доходи, відкриті рахунки в банках і т.д. Потім ці фальшивки через посередників подаються до дипломатичних представництв іноземних держав. У гіршому випадку — шахраї беруть гроші і зникають.

«Карткове» шахрайство

Вдосконалюють свої навички та кіберзлочинці. Все більш поширеним стає новий спосіб крадіжки даних і грошей з банківських карт — шиммінг. Нещодавно у Дніпропетровську розкрили подібну схему шахрайства з банкоматами. Замість громіздких накладок на щілину приймача пластикових карт банкоматів (скімерів) шахраї застосовували гнучку плату, яка вводиться через цю щілину всередину банкомату. Головна відмінність нового способу від колишнього, скіммінгу, полягає в тому, що «шим» невидимий користувачеві банкомату — його товщина не перевищує 0,1 мм.

Якщо від скіммінгу можна захиститися (не повідомляти нікому PIN-код, підключити SMS-оповіщення про стан рахунку, використовувати банкомат, що знаходиться під відеоспостереженням і в людному місці, звертати увагу на його зовнішній вигляд, а також не залишати квитанцію в банкоматі), то від шиммінгу простий користувач себе убезпечити не зможе. У міліції радять при знятті коштів вибирати ті банкомати, які знаходяться під постійним наглядом: у банках, торгових центрах, супермаркетах — там менше шансів встановлення «шиму».

Прийоми лже-роботодавців

Український ринок праці переживає не найкращі часи: за даними Мінсоцполітики, тільки за перший квартал 2015 кількість робочих місць скоротилася на 1 млн. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року. При цьому активізувалися шахраї, які наживаються на безробітних, особливо серед переселенців з Донбасу.

Найпоширеніша схема — фірма, що обіцяє «високооплачувану роботу за кордоном», збирає з охочих працевлаштуватися гроші за оформлення документів і зникає. Свіжі приклади — в Кривому Розі лже-роботодавці набрали групи по 30 чоловік для роботи в Німеччині та Норвегії. Кожна людина заплатив по 600-650 євро. У цю суму нібито входило оформлення робочої візи на шість місяців, договір з роботодавцем та проживання за перший місяць. Прочекавши кілька місяців обіцяного виїзду за кордон, городяни звернулися до міліції із заявою про шахрайство. Як водиться, до цього часу всі представники фірми безслідно зникли.

Аналогічний випадок стався в Житомирі. Там аферист обіцяв за винагороду не тільки працевлаштування в Греції, але і допомогу в демобілізації родичів, які зараз служать в зоні АТО. Правда, йому пощастило менше, ніж «колегам» з Кривого Рогу, — чоловіка затримали правоохоронці.

Втім, люди нерідко «клюють» на вигідні пропозиції про роботу і в Україні. Як правило, їх підкуповують фрази-виверти: «робота вдома у вільний час» або «$400 за 4 години». Роботодавець справляє враження пристойної людини, докладно розповідає про умови роботи, вимоги і нори, а головне — про зарплату не менше $500 на місяць. Найчастіше пропонують нескладну роботу типу збірки ручок або склеювання коробок, набір відсканованого тексту і т.д. Умова — сплатити необхідні матеріали для роботи. Довірливі громадяни перераховують аферистам 3-5 тис. грн. і, природно, нічого не отримують.

Ще одна схема, улюблена схема аферистів — коли претендента просять прийти на співбесіду з паспортом та ідентифікаційним кодом нібито для офіційного працевлаштування. І поки один шахрай проводить з жертвами «співбесіду», його подільники «оформляють» документи в іншому кабінеті — роблять ксерокопії всіх сторінок паспорта та коду. Потім «новому співробітнику» обіцяють повідомити коли виходити на роботу, але дзвінка він так і не дочекаэться. Зате через якийсь час дізнається, що у нього кредит в якісь кредитній спілці.