Як позбутися заїкання

Як позбутися заїкання

404
ПОДЕЛИТЬСЯ
Заїкання виліковне

Навряд чи хтось буде сперечатися з тим, що заїкання треба лікувати, притому ніж раніше почнете це робити, тим краще. Якщо дитина заїкається, для початку потрібно звернутися до невропатолога і, якщо лікар не виявить серйозних проблем в роботі ЦНС, можливо, проблему зможе вирішити і один логопед. Однак, як показує практика, лікування має бути комплексним, і тому в роботу включаються відразу кілька фахівців: психолог, невролог, логопед, рефлексотерапевт.

Коли є показання, в лікуванні заїкання застосовують і таблетки, але найбільш ефективними методами вважаються психотерапія і створення сприятливої ​​емоційної обстановки навколо дитини. Також вкрай важлива робота з логопедом, яка допоможе сформувати мову. Не забувайте і про допоміжні, але при цьому дуже дієві методи: голкотерапія, дихальні вправи, масажі. Вони допомагають усунути наслідки стресу і нормалізувати діяльність нервової системи і мовного центру головного мозку. Триває боротьба із заїканням від декількох тижнів до декількох років. У кожному випадку все дуже індивідуально і залежить від безлічі причин, нерідко не мають ніякого відношення до медицини.

Лікувати заїкання можна і два місяці, і кілька років: все залежить від дитини.

Логопедична робота повинна проходити в два етапи, підготовчий і активний, під час яких тренується плавна і злита вимова.

На початку першого етапу батькам рекомендується проробляти вдома з дітьми найпростіші вправи для розвитку дихальної системи: задування свічок, надування повітряних куль, пускання мильних бульбашок, видування повітря в склянку з водою через коктейльну трубочку або ж, навпаки, втягування повітря через трубочку із захопленням дрібних предметів з одної тарілочки на іншу. Можна придумувати також різні ігри зі свистками і дудками, з видування ватних кульок — хто перший «видме» кульку за лінію, до дверей, під стіл і т.п.

Не забувайте і про логопедичний масажі шийного відділу, артикуляційну гімнастику, якою навчить фахівець.

Третя складова підготовчого етапу — робота над ритмікою і темпом мови. Тут в процес включаються проспівування пісеньок різних темпів, починаючи з самого повільного, поступово його нарощуючи. Перед тим як приступити до співу, дитина самостійно або за допомогою логопеда знайомиться з текстом, розкладаючи його на склади, потім на слова і рядки. Увага приділяється виразності читання і самому темпу, визначеному на слух. У складних ситуаціях, щоб допомогти дитині, логопед сам відбиває темп пальцем, рукою або ж ногою. Під час таких занять фахівець виявляє потенційні мовні можливості дитини. Крім того, постійно триває робота над диханням: дитині весь час необхідно нагадувати, що потрібно намагатися говорити на видиху, і тоді спазм буде не таким помітним.

Після першого етапу настає пора закріпити навички злитої вимови і попрацювати над автоматизацією вимови. Зустрічатися з логопедом треба не менше двох разів на тиждень.

Не зайвими будуть сеанси гіпнотерапії. Під час гіпнотичних сеансів знімається спазм з м’язів обличчя і почуття страху перед промовою. Іноді цей метод дійсно приносить свої плоди, іноді ні, тому дискусії з приводу доцільності та безпеки гіпнозу в боротьбі заїканням не вщухають вже багато років.