Денний сон: різновиди і користь

Денний сон: різновиди і користь

443
ПОДЕЛИТЬСЯ

Виявляється, від того, скільки часу ми відводимо на денний сон, залежить, яку користь ми від нього отримаємо. Приміром, якщо викроїти хвилин двадцять і подрімати посеред робочого дня, то можна помітно підвищити власну працездатність, якщо поспати довше — близько години, то буде більше шансів видати якусь креативну ідею, а 45-хвилинний сон сприяє пониженню кров’яного тиску …

Прикро, але саме на денний сон, який ми всі терпіти не могли в дитинстві, у дорослому віці часу найчастіше і не вистачає. Крім того, подрімати в розпал дня вважається чимось мало не ганебним. Правда, не скрізь.

У багатьох країнах, якщо людина починає клювати носом на роботі, виникають підозри, що вночі вона займалася «невідомо чим» або просто безнадійно ледача і починають ходити розмови, але в будь-якому випадку треба «гнати такого працівника». В інших країнах, навпаки, подрімати за робочим столом — свята справа. Наука, до речі, цілком на боці останніх.

Люди запрограмовані таким чином, щоб спати приблизно по вісім годин на добу, але не підряд, а кількома порціями. Такий фрагментарний сон, стверджують дослідники, дозволяє нашому мозку краще «перезавантажуватися», і краще справлятися з рішенням різних побутових завдань, з навчанням і роботою. Тим часом не всякий сон однаково корисний — багато в чому користь залежить від його тривалості.

Багато експертів (зокрема, фахівці американського Національного фонду сну) рекомендують знаходити вдень час для коротких 20-30-хвилинних перерв на сон, щоб підвищити продуктивність і уважність.

Але тут потрібно мати на увазі, що існує проблема під назвою «інерція сну». Це час, необхідний людині, щоб повністю прийти в робочий стан після відпочинку. Для багатьох людей прикорнути на півгодини — означає приректи себе на довгий напівсонний період після пробудження, отчого такі люди намагаються навіть не допускати думки про полуденний сон. У різних людей різна «інерція сну», і з цим необхідно рахуватися.

Загострення уваги і поліпшення роботи мозку після короткого сну триває недовго — від однієї до трьох годин, потім втома повертається. Більш тривалі періоди сну (від півгодини до години) дозволяють відчувати себе краще набагато, набагато довше — як тільки вдасться скинути з себе сонливість, зрозуміло.

Є ще один дуже дивний, специфічний тип сну — шестихвилинний. Як відомо, сон поділяється на цикли, і саме шість хвилин «у відключці» здатні поліпшити нашу довгострокову пам’ять.

Ті, хто живе у вільному графіку, можуть спробувати 90-хвилинний сон. Подрімавши півтори години, ви скоротите період вищезгаданої «сонної інерції» до мінімуму і отримаєте повний цикл сну. Такий сон сприяє поліпшенню креативних здібностей та стабілізації емоційного стану.

Різна тривалість сну по-різному впливає і на фізичний стан. Приміром, 45-хвилинний сон допомагає знизити кров’яний тиск. Лягаючи спати постійно по півгодини вдень, ви знижуєте ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 37 відсотків.