Чим будуть заробляти люди до 2030 року

Чим будуть заробляти люди до 2030 року

494
ПОДЕЛИТЬСЯ

Днями головний футуролог американського Інституту Да Вінчі (займається бізнес-прогнозами) Томас Фрай опублікував своє бачення професій, які з’являться протягом найближчих 15 років. У своїй роботі футуролог посилається на дані досліджень різних кадрових агентств.

За їхніми розрахунками, в майбутньому буде падати попит на клерків і менеджерів, зате збільшиться потреба в професіях, пов’язаних з дизайном, великою кількістю даних, медициною, біотехнологіями, а також фінансовими сервісами, які надають гроші без участі банків.

ТРАНСПОРТ

Новий транспорт майбутнього — надземна «залізна» дорога. Вже існує кілька проектів — Hyperloop (на фото), Skytran, JPods, ET3 і т.д. Всі вони засновані на різних технологіях — від магнітної подушки до форвакууму, які дозволяють рухатися, не торкаючись землі. Такі вагончики автономні (у кожного свій маршрут), а швидкість аналогічна авіаперельотам (від 500 км/год).

Передбачається, що років через 10 цей вид транспорту дасть роботу сотням мільйонів людей. Робота в конструкторському бюро буде найбільш оплачуваною. Інші посади — дизайнер зупинок, інженер потоків, оператор центру управління, оптимізатор запитів населення (щось на зразок маркетолога). А вже в найближчі роки з’явиться професія 3D-дизайнера автомобілів. У салонах продаватимуть авто без кузова і салону, а дизайнери будуть проектувати їх під особисті смаки і потреби, а потім роздруковувати на 3D-принтері.

Пайова ЕКОНОМІКА

Зараз ми бачимо зародження так званої часткової економіки (англійською звучить як shareconomy). Суть її в тому, що люди ділять між собою витрати і змінюються товарами. Приклади: спільні поїздки з попутниками (blablacar.com.ua, poputka.ua), надання свого житла незнайомцям (couchsurfing.com) і багато іншого.

У майбутньому такого роду сервіси чекає розвиток, а люди будуть працювати і заробляти в цьому сегменті економіки. І якщо зараз найчастіше йдеться про звичайний обміні або взаємны послуги, то незабаром розвиватися буде сегмент спільної роботи через інтернет між малознайомими людьми. Нові професії: оцінювачі фондів для обміну та наслідків, фахівець з корпоративного спільного використання, консультант з нових видів бізнес-моделей.

ПОЛІПШЕННЯ СЕБЕ

З кожним днем ​​нас оточує все більше і більше датчиків і комп’ютерних систем, що дозволяють краще пізнати себе. Один з прогнозів припускає трансформацію нинішніх професій психолога, психотерапевта, психоаналітика, ворожки-екстрасенса, персонального тренера і т.д. в IТ-фахівців за кількісною егооцінкою. Їх представники за індивідуальним замовленням вивчатимуть вас, виявлятимуть ваші недоліки і слабкості, щоб усунути їх, а також обчислювати ймовірність настання тієї чи іншої події на основі вашої поведінки.

Приклади професій цієї сфери: контекстний аналітик даних (збирає максимум інформації та аналізує вашу поведінку), фахівець з аналізу слабких місць (виявляє, які ваші вчинки ведуть до погіршення рівня життя), аналітик умінь і навичок (допомагає з профорієнтацією для максимального використання ваших талантів) . Також з’являться фахівці з видалення поганих спогадів, а також захисту особистих даних, які можуть зашкодити кар’єрі.

ОБРОБКА ДАНИХ

Так як ми вступаємо в епоху «інтернету речей» (кожен пристрій буде підключено до Мережі) і «великих даних» (кількість інформації, відомої людству, збільшиться в тисячі разів), дуже добре будуть заробляти фахівці зі зберігання, обробки, аналізу, захисту та управлінню даними — архіватори. Ця професія буде так само поширена, як раніше
робота бібліотекарем.

Інша високооплачувана професія, пов’язана з епохою великих даних, — оператор BigData (інтерпретує дані, що надходять). У пошані будуть і датаграфісти (будуть візуалізувати великі обсяги інформації), оцінювачі можливості заробітку на даних і продавці інформації.

Ще одна вкрай цікава професія — оператор утилізації відходів даних. Він займатиметься відсівом дублікатів, тобто позбавляти архіви від надлишкових копій і сумбуру при зберіганні. Плюс з’явиться військова спеціальність «фахівець по захопленню даних».

ФІНАНСИ БЕЗ БАНКІВ

Банки викликають все менше довіри у всьому світі. Вже сьогодні розвивається так зване P2P-кредитування: коли фізособа позичає гроші фізособі під відсотки. Ставки при цьому будуть нижчими, так як з ланцюжка виключається банк зі своєю громіздкою структурою (величезний штат, відділення). Рішення про фінансування приймається на підставі даних з вашого смартфона і соцмереж. Також розвиваються біржі краудсорсингу і краудфандінгу. У зв’язку з цим на ринку з’явиться професія персонального фінрадника — він буде оцінювати, куди вкласти гроші і кому можна дати їх в борг.

ПРОДОВЖЕННЯ ЖИТТЯ

Глобальний тренд — старіння населення планети разом із збільшенням довгожительства. Також у всьому світі люди заводять 1-3 дитини. Ці тренди приведуть до появи нових спеціальностей у медицині: ДНК-інженерів (покращують фізичні показники ембріона), спеціалістів з моніторингу здоров’я (стежать за натільними датчиками) і наномедіков (чистять організм за допомогою нанороботів). Також у зв’язку з тим, що одночасно в одному суспільстві будуть жити представники великої кількості поколінь, з’являться фахівці зі створення послуг для кожної вікової групи.

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

У традиційному сільському господарстві буде популярною професія програміста і оператора дронів (будуть використовуватися для зрошування / обробки полів, моніторингу), а також агрономів-програмістів систем точного землеробства: цей процес почався вже зараз разом з широким використанням рослин-гібридів і ГМО. А через 5-10 років будуть популярні також професії біохакери (створює індивідуальний зовнішній вигляд овочів і фруктів, а також їх смак), кухарі молекулярної кухні та міського фермера (вирощує продукти в міських теплицях).

АРХІТЕКТУРА

Люди дедалі більше відмовлятимуться від капітального будівництва будинків на користь будівель-конструкторів, які зводять за кілька днів з готових компонентів. Але в майбутньому ці заготовки ще й будуть друкувати на 3D-принтері. Причому відразу у вигляді готового дизайнерського рішення (наприклад, в стіну відразу вбудована шафа, а внутрішні поверхні оброблені імітацією декоративної штукатурки). Все це допоможуть створювати представники нової професії — дизайнер матеріалів — вони будуть закладати в будматеріали їх особливі властивості.

ЗА 10 РОКІВ: З’ЯВИЛИСЯ SMMщики ТА КРИПТОВАЛЮТНИКИ

Портал Linkedin днями опублікував список професій, яких не існувало в 2005 році, зате вони широко поширені зараз. Практично всі нові спеціальності з’явилися завдяки інформатизації. Так, 10 років тому не існувало SMM-фахівців (просування в соцмережах) і по цифровому маркетингу, розробників додатків для смартфонів, дизайнерів інтерфейсів, експертів з хмарних технологій, криптовалюти, краудфандінгу і peer-to-peer-кредитування («від людини людині» — без банків).

Професії не зникнуть, а трансформуються

Прогнози про зникнення професій можна сприймати буквально: потреби людей не змінюються, але технології змінюють інструменти для роботи. Так, водовози в XX столітті стали називатися сантехіками, а ямщики — таксистами.

ДУМКИ

Рекрутер: «айтішником буде кожен випускник»

«У нашій країні тенденції в найближчі роки будуть схожі з загальносвітовими, — говорить Світлана Гриненко, HR-директор компанії Global Intecraty. — Нові технології вже зараз впроваджуються в сільському господарстві — фахівці з автоматизації, механізації, роботизації і біотехнологій в цій галузі будуть добре заробляти. ІТ як окрема спеціальність поступово буде розмиватися: кожен випускник (будь-то юрист, журналіст чи медик) через 10 років буде одночасно і айтишником. Багато нових спеціальностей з’явиться і в медицині. А от попит на економістів продовжить падати».

Бізнесмен: «Заробити в Україні дозволить креатив»

«Ми не зможемо в найближчі роки конкурувати з Китаєм і Мексикою в масовому виробництві. Тому не варто орієнтуватися на них при виборі майбутньої професії, — говорить член правління ІТ-консорціуму Intecracy Group Юрій Сивицький. — Є два напрямки, які будуть розвиватися в будь-якій галузі. Перше — розробка нових технологій виробів. Наприклад, прототип гаджета. Ідею, розробку або креатив можна зареєструвати і заробити на роялті. Друге — сервіси. Навіть поліпшений алгоритм обробки вантажів у портах після впровадження принесе гроші. Тому раджу вивчати процеси і вчитися їх оптимізувати».