Як Порошенко місцеву владу децентралізації вчив

Як Порошенко місцеву владу децентралізації вчив

308
ПОДЕЛИТЬСЯ

9 вересня до обіду в «Український дім» неспішно з’їжджалися губернатори і мери українських міст. Усіх їх тут зібрав Президент на Раду регіонального розвитку.

Як майданчик для прийняття важливих і ефективних рішень у регіональній політиці і децентралізації Порошенко створив цей орган ще 21 квітня. Однак деякі гості дійства в розмовах оф-рекордс допускали, що сьогодні їм належить почути не тільки міркування глави держави з питань регіонального розвитку, а й інструкції щодо того, що потрібно встигнути зробити до години ікс — 25 жовтня, коли відбудуться місцеві вибори.

Публічна частина зустрічі Петра Порошенка з керівниками регіонів справила досить сумне враження. Сотні разів пережовані меседжі про децентралізацію і Мінські угоди, пафосні заклики не допустити повторення на місцевих виборах ситуації в Чернігові — короткий зміст того, що призначалося для преси …

У числі перших приїхав на Раду керівник Луганської області Георгій Тука. Новий глава військово-цивільної адміністрації виділявся на тлі інших: одягнений губернатор був у бежеві штани і куртку кольору хакі. Пославшись на втому після поїздки, Тука попросив журналістів з усіма питаннями звернутися пізніше і відправився пити каву в буфет… А мер Львова Андрій Садовий уникнути надмірної уваги преси не намагався і надовго застряг з журналістами в холі з користю для себе і своєї партії. Садовій звертав увагу на помилки опонентів. «У «Самопомочі» є зауваження до діючих міністрів, — розповів її лідер. — Мені здається, багато міністрів так і не зрозуміли, куди вони потрапили і що повинні робити». Прізвищ міський голова, звичайно, не назвав, зазначивши, що з його боку це було б не етично. Однак додав, що таких там — «десь половина уряду». Виняток склали міністр фінансів Наталія Яресько і глава аграрного відомства за квотою «Самопомочі» Олексій Павленко.

А ось про підготовку до місцевих виборів львівський мер нічого не розповів — «ще рано». Але повідав, як в «Самопомочі» сприймають останні події в коаліції. «Я спілкувався з Березюком (глава парламентської фракції). Він вийшов звідти (рада коаліції, що пройшов у вівторок 8 вересня) в дуже сумному настрої. Ситуація трагічна. Це була розмова глухого зі сліпим. Не було людей, які приймають рішення з боку БПП і «Народного фронту» — президента і прем’єра. А розмовляти потрібно з тими людьми, які приймають рішення», — поскаржився Садовой. Він також повторив озвучувані раніше представниками його політсили вимогами і висловив надію, що дуже скоро президент задумається про те, щоб все-таки змінити чинного Генпрокурора на людину, яка не провела усе життя в «цій системі».

Сам Генпрокурор Віктор Шокін в цей момент мало не в метрі від Садового намагався з посмішкою пробити «стіну» преси. «Якщо відповім, точно дасте мені пройти?» — Запитував він у атакуючих його журналістів. Однак у підсумку все, на що вдалося «розкрутити» Генпрокурора — обіцянка, що наступного вівторка або середу громадськість почує «звіт або інформацію» про події під ВР 31 серпня.

Ближче до другої години дня до «Українського дому» під’їхав спікер Верховної Ради Володимир Гройсман. Правда, всередину він заходити не поспішав, вирішивши зустріти гаранта на «ганочку». А ось міністр МВС Арсен Аваков, мер Києва Віталій Кличко і губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі і зовсім з’явилися на Раді вже після початку — з великим запізненням.

Президент був пунктуальний і з’явився на заході в призначений час — 14:00.

У повній тиші, яку порушували лише клацаннями камер, він зайняв своє місце за «круглим столом» і взяв слово.

Порошенко врахував звинувачення своїх опонентів у тому, що зміни до Конституції були прийняті без широкої дискусії. Велика частина меседжів Президента стосувалася саме питань децентралізації.

Власне, глава держави повторив — вже для керівників на місцях — все те, що раніше озвучував на інших майданчиках:

— Децентралізація потрібна. Це в СРСР питання споруди клубу в селі вирішували в ЦК. Громаді видніше, що будувати. Ми передаємо і повноваження, і гроші, і відповідальність.

— За основу децентралізації була взята польська модель. Венеціанська комісія схвалила концепцію. Всі зауваження враховані.

— Вперше за 24 роки нашої історії президент, уряд, центральна влада добровільно позбавляються частини важливих повноважень і передають їх територіальним громадам. «Як не соромно говорити, що, навпаки, йде централізація? — Звернувся гарант до своїх опонентів. — Мовляв, збільшуються повноваження глави держави. Жодного аргументу немає. Саме тому їм не потрібна дискусія. Саме тому вони намагалися зірвати голосування за зміни до Конституції в частині децентралізації, щоб уникнути предметного та якісного обговорення».

— У децентралізації немає нічого спільного з федералізацією. Децентралізації в питаннях оборони, національної безпеки, зовнішньої політики, боротьби з корупцією і забезпечення прав громадян не буде.

— Префекти не втручатимуться в управління територією, а тільки спостерігатимуть за дотриманням Конституції і законів, координуватимуть процеси, пов’язані з обороною і безпекою. «Хто спробує префектами лякати дітей — не вийде», — сказав гарант. «Повноважень у префектів набагато більше…, — обмовився і тут же виправився він, — менше, ніж у будь-яких їхніх колег з європейських країн».

— Призначає префектів президент не одноосібно, а за поданням уряду.

— Критика щодо права президента тимчасово припиняти повноваження місцевих рад безпідставна. «На сьогоднішній день Верховна Рада без пояснень має право оголосити позачергові вибори ради того чи іншого рівня. Ми захистили вибір громади. Загроза порадою будь-якого рівня є тільки тоді, коли вона порушила Конституцію — в частини суверенітету, територіальної цілісності, незалежності України та національної безпеки. І президент має право тільки звернутися до Конституційного суду. І коли рішенням суду буде встановлено, що порушення було, тільки тоді президент має право звернутися до ВР з проханням призначити нові вибори», — пояснив гарант. Проект «Новоросія», за його словами, хотіли створити як мінімум у 9 областях України.

— Окремого статусу для Донбасу в Конституції немає. «Більше того, ми спеціально прибираємо з Конституції ст.92, п.16, де чітко написано, що виключно законами України встановлюються статуси інших міст, — зазначив глава держави. — Це робиться, щоб не допустити параду суверенітетів».

— Закон про особливості місцевого самоврядування в окупованих районах Донбасу почне реально діяти тільки після демократичних виборів, виведення окупаційних військ і відновлення Україною контролю над кордоном. Велика частина статей цього закону зараз припинена.

— Доля конституційних змін залежить від загального прогресу виконання Мінських соглашеній. Мінскі угоди працюють. «З півночі 29 серпня вперше за півтора року на фронті — тиша. Вчора, позавчора і сьогодні у нас не було ні єдиного пострілу», — зазначив Порошенко, аргументуючи необхідність конституційних поправок, прийнятих ВР у першому читанні. «Я не людина, яка носить рожеві окуляри, і тому нам потрібно зміцнювати нашу армію. Але уявіть, скільки життів ми врятували», — додав він.

— Депутати можуть змінити суть поправок до Конституції в разі ескалації конфлікту. «Якщо Москва вирішить поховати Мінські угоди, ми повернемося до змісту змін. Якщо дійде до воєнного чи надзвичайного стану, ніякі зміни до Конституції голосуватися не будуть», — підкреслив президент.

— 74% українців позитивно ставляться до змін до Конституції в частині децентралізації. Але є питання, які потрібно роз’яснювати — це зараз головний пріоритет для влади.

Президент також висловив жаль, що «патріотична енергія декількох десятків депутатів вичерпалася так швидко». «Критики мирного плану президента і Мінських угод з депутатського корпусу хоч і рвали на грудях вишиванки, але до військкоматів не дійшли», — сказав він. За словами гаранта, всі вони розуміють його аргументи: «Просто перед місцевими виборами дехто хоче бути святішим за Папу Римського. І для того, щоб отримати кілька зайвих мандатів у районній раді, вони вважають, що сьогодні можна зробити те, що вони зробили під стінами парламенту 31 серпня».

Другу частину своєї промови президент присвятив саме темі прийдешніх виборів. Для початку він прямо в залі, клацнувши ручкою, підписав указ «Про забезпечення проведення демократичних, чесних і прозорих виборів 25 жовтня 2015 року».

Після — виніс вердикт: виборам на Донбасі бути.

«Вибори мають відбутися скрізь, де це безпечно, — прокоментував Порошенко тему, так гаряче обговорювану останнім часом. — У мене була дискусія з представниками влади на Донбасі і територіальної громади. Аргументи по непроведення виборів були дуже вагомими. Я розумію всі ризики, але право людей обирати своїх представників на чесних, прозорих і демократичних виборах — це те, що відрізняє нас від політичної культури окупованих Росією територій ». Там люди, як додав гарант, такого права позбавлені: «Їх так звані вибори навіть фарсом назвати неможливо, тому що коли голосують під дулами автоматів — це вже не фарс, а справжня трагедія. Тому я за те, щоб вибори були скрізь, крім тих районів, які безпосередньо знаходяться на лінії зіткнення, де ми просто не зможемо захистити людей ». Найскладнішим, за словами Порошенка, було рішення про проведення місцевих виборів в Маріуполі. Але місто стало «символом українського Донбасу», і «не дати можливість його жителям висловитися буде неправильно».

«Як люди проголосують — так і буде», — резюмував глава держави.

Тепер, як зазначив гарант, окинувши поглядом присутніх, обов’язок чинної влади — забезпечити бездоганне проведення цих виборів на тому ж рівні, на якому були проведені президентська і парламентська кампанії.

«Кожен голова адміністрації головою відповідає не за результат пропрезидентської політичної сили, а за чистоту процесу та відповідність всіх етапів виборів стандартам ОБСЄ, нормам європейської політичної культури. Як за підсумками виборів буде виглядати країна — мене цікавить набагато більше, ніж результати конкретних партій », — зіграв на публіку у фіналі свого виступу Порошенка.

Після цього президент надав слово заступнику голови ЦВК Андрію Магері та підоспілому до цього часу міністру внутрішніх справ Арсену Авакову.

Перший — коротко повторив нові правила, які планують випробувати на місцевих виборів, і запевнив у повній готовності ЦВК до процесу. Другий — відзвітував у підготовці плану, який допоможе в тісній взаємодії з мерами міст, головами адміністрацій та СБУ забезпечити безпеку і не повторити чернігівського сценарію. «Я запізнився. Але не просто так. Я був біля парламенту. Там 2000 людина — бійців Нацгвардії та інших правоохоронців — проводили мітинг-реквієм за фактом загибелі трьох наших солдатів. Ми стояли і дивилися в підлогу. На підлозі були плями крові. На тій плитці кров не відтирається. Ніякої політичний процес, в тому числі, виборний не варто життів, які за нього віддаються », — зазначив Аваков, додавши, що ці вибори, напевно, будуть особливими з погляду провокаційних дій.

Після короткого виступу глави місії Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини Тани де Зулуети, яка відзвітувала в офіційному початку роботи місії зі спостереження за місцевими виборами, Порошенко почав закликати до відповіді губернаторів.

Першим «на килим» відправився голова Чернігівської ОДА Валерій Паска.

Однак журналістів до того часу вже попросили вийти із залу.

Про те, що відбувалося на Раді потім коротко розповів Андрій Магера. «Були виступи голови Верховної Ради, деяких голів облдержадміністрацій, кількох мерів. Ніхто з них активно не заперечував необхідності децентралізації або процесу об’єднання територіальних громад. Обмінялися думками. Фактично кожен з виступаючих говорив про те, яка користь є про децентралізацію, яка кількість грошей отримають міста вже зараз», — зазначив він. Також, за словами заступника голови ЦВК, присутні знову згадували вибори в Чернігові і висловлювали зауваження та ідеї напрацювання якихось змін до законодавства, щоб подібні дії не мали місця в майбутньому.

З інформації, яка пізніше просочилася в ЗМІ, стало відомо лише те, що мер Львова Андрій Садовий, який на початку заходу хвацько критикував владу, не зміг озвучити параметри бюджету міста. При тому, що градоначальник Києва Віталій Кличко і мер Одеси Геннадій Труханов впоралися з цим проханням Порошенко і видали на гора точні цифри …

Після Ради — згідно з оголошенням по гучномовцю, яке було зроблено на початку дійства — під «Українським домом» губернаторів і мерів чекав автобус, який повинен був відвезти їх на інший захід за участю президента. Вже на Банковій. Очевидно, далі процес мав проходити без гучних промов, у тому числі, що вже працюють на виборчу кампанію, і для сторонніх вух не призначався.