Навіщо посол США качає крісло під Шокіним

Навіщо посол США качає крісло під Шокіним

288
ПОДЕЛИТЬСЯ

Джеффрі Пайєтт виступив з різкою критикою генпрокурора. Ймовірні причини скандалу: фінансове питання або «вислання» грузинського реформатора Сакварелідзе в Одесу

Наприкінці минулого тижня вибухнув скандал. Американський посол Джеффрі Пайєтт, виступаючи в Одесі на фінансовому форумі, заявив, що ГПУ відмовляється боротися з внутрішньою корупцією і підриває реформи, що проводяться владою.

Критика посла стосувалася безпосередньо генпрокурора і його «нездатності боротися з внутрішньою корупцією». Конкретних прізвищ Пайетт не називав, але сказав, що окремі особи в ГПУ перешкоджають розслідуванням і кримінальному переслідуванню корумпованих чиновників. Навів конкретний приклад — «справа Злочевського».

Нагадаємо, що на запит британської влади, які заарештували на рахунках $ 23 млн екс-міністра екології, про те, які саме злочини ставляться Злочевському, на Різницькій відповіли, що ніяких кримінальних проваджень в Україні проти втікача немає. Арешт з рахунків зняли, гроші моментально пішли в офшор.

Одночасно Пайетт похвалив Генеральну інспекцію ГПУ, очолювану двома заступниками Віктора Шокіна — Віталієм Касько і Давидом Сакварелідзе, за арешти високопосадовців (справа «діамантових прокурорів»). Перша ж версія — спроба розчистити місце в Генпрокуратурі під грузинського реформатора Давида Сакварелідзе.

«Шокін не на самому кращому рахунку в американської сторони, однак він на хорошому рахунку у президента Порошенко, і кращого генпрокурора, ніж він, в обоймі президента поки немає, — розповіли на умовах анонімності в ГПУ. — Всі кадрові призначення і перестановки, які відбуваються зараз у прокуратурі, навпаки, свідчать про те, що Віктор Шокін таки добивається, аби в прокуратурі «водій був один».

Причому, за словами політолога Вадима Карасьова, у версії є частка правди. «Э наміри прибрати Шокіна з посади, як людину, близьку до президента. Очевидно, невдоволення пов’язано з розподілом повноважень — днями Шокін підписав наказ про створення Антикорупційної прокуратури і міг образити (тих же Сакварелідзе і Касько, котрі проводять антикорупційну діяльність у складі інспекції), — Вважає політолог. — По-друге, невдоволення пов’язане з відправкою Сакварелідзе в Одесу (його призначили головним прокурором Одеської області)».

За ще однією версією, невдоволення посла прямо пов’язано з розтратою $ 2 млн, виділених США на реформування Генпрокуратури. «Наприклад, $ 200 тис. виділили на написання тестів для прокурорів. Кошти виділили готівкою, пустили по ланцюжку — від заступників Шокіна до третього за рахунком субпідрядника в Харкові, який замість розробки унікальних тестів просто «передрав» грузинський варіант. Навіть слово «Грузія» не скрізь замінили на «Україна». А за роботу отримали кілька десятків тисяч гривень, — розповів «Вістям» колишній член наглядової ради при ГПУ Володимир Бойко. — Посол нервує, тому що це кошти платників податків, а за таке ФБР зазвичай відкручує голову». Офіційно цю історію в ГПУ не коментують.

Після подій під Радою і віртуозно виконаного арешту нардепа Ігоря Мосійчука Шокін відновлює похитнувшийся вплив. При цьому він не випадково відтіснив активних замів на другий план — в пріоритеті у генпрокурора міжнародка, а на «одеській» ділянці вельми неспокійно і вистачає роботи на цілих двох заступників. «І все-таки перебування Шокіна в ГПУ абсолютно від нього не залежить, при нинішньому генпрокурорі відомство перетворилося навіть не в головне управління АП, а просто в управління, — стверджує Володимир Бойко. — Зараз рішення приймаються на рівні АП. І як тільки там вирішать, що на посаді потрібна інша людина, буде інший».