Росія готується до шоковим цінами на нафту і 3-річій рецесії

Росія готується до шоковим цінами на нафту і 3-річій рецесії

293
ПОДЕЛИТЬСЯ

Банк Росії погіршив прогнози основних показників розвитку РФ на найближчі три роки на тлі волатильності нафтових цін і неясних перспектив китайського ринку, чекаючи переходу російської економіки до зростання не раніше 2017 року, а в разі стресового сценарію — більш глибоку і тривалу рецесію аж до 2018 року.

Оцінки Центробанку виявилися песимістичніше аналогічного прогнозу Мінекономрозвитку, а серед основних внутрішніх ризиків ЦБР назвав перегляд запланованих на 2016-2017 роки темпів зростання тарифів, індексацію соціальних виплат на рівень інфляції та можливе пом’якшення бюджетної політики.

В умовах девальвації рубля, яку спровокувало рекордно низькими цінами на нафту, і розігналася з кінця серпня інфляції ЦБР в п’ятницю зберіг ключову ставку на рівні 11 відсотків річних, як і очікували аналітики.

В опублікованих пізніше основних напрямках грошово-кредитної політики ЦБ представив три сценарії розвитку, включаючи шоковий — ціни на нафту нижче $ 40 за барель протягом трьох років, сповзання економіки в 2016-2017 роках в ще більш жорстке піке, посилення інвестиційного спаду, падіння валютних резервів , жорсткість політики Банку Росії.

«Важливо розуміти, що навіть у найкращому випадку (в оптимістичному сценарії) російська економіка в найближчі роки буде функціонувати в більш складних зовнішніх умовах, ніж раніше, і стикатися з непростими викликами. Тому зараз потрібні структурні зміни, які створять стимули для розвитку економіки: перерозподілу ресурсів в більш конкурентоспроможні сегменти, розвиток імпортозаміщення, несировинного експорту, нових технологій, підвищення рівня людського капіталу «, — сказала на прес-конференції голова ЦБР Ельвіра Набіулліна.

$ 50 АБО $ 40?

ЦБР підвищив оцінку інфляції в поточному році до 12-13 відсотків з 10,8 відсотка і чекає падіння ВВП за підсумками року на 3,9-4,4 відсотка порівняно з 3,2 відсотка у попередньому червневому прогнозі.

Базовий сценарій на 2016-2018 роки виходить з середньорічної ціни на нафту на рівні $ 50 за барель в наступні три роки.

В умовах зниження експортних доходів економіка в 2016 році продовжить падіння — на 0,5-1,0 відсотка, повернувшись з 2017 року до стагнації або незначного зростання не вище 1,0 відсотка. Інфляція сповільниться до 5,5-6,5 відсотка, та ЦБР з уповільненням темпів зростання цін буде поступово знижувати ключову ставку.

Оптимістичний сценарій передбачає поступове відновлення нафтових цін до $ 70-75 за барель в 2018 році. У цьому випадку зростання економіки почнеться вже в 2016 році, інфляція знизиться до цільового рівня швидше, ніж у базовому сценарії, що створить передумови для більш помітного пом’якшення грошово-кредитної політики, пише ЦБР в основних напрямках.

При стресовому сценарії спад ВВП в 2016 році може поглибитися до 5 і більше відсотків, інфляція буде на рівні 7-9 відсотків. Вихід на траєкторію зростання в ризиковому сценарії очікується тільки в 2018 році.

«У стресовому сценарії істотне зниження цін на нафту буде новим шоком для російської економіки і призведе до більш глибокого і тривалого падіння випуску. Інфляція буде знижуватися повільніше, що зумовить необхідність проведення більш жорсткої грошово-кредитної політики в порівнянні з базовим сценарієм», — йдеться в документі.

«У ризиковому сценарії запобігання загрозам фінансової стабільності може зажадати розширення операцій валютного рефінансування. У цьому випадку ми прогнозуємо зниження резервів в 2016 році і відсутність можливостей їх підвищення в 2017-2018 роках», — сказала Набіулліна.

***

Нагадаю, минулої п’ятниці стало відомо, що Мінекономрозвитку Росії також прогнозує рекордно низькі середні ціни на експорт газу «Газпрому» в 2016-2018 роках — на рівні 162-194 долара за тисячу кубометрів. І воно теж не чекають нічого доброго для економіки Росії в найближчі три роки.

Однак ситуація може виявитися для Росії ще гірше тієї «шокової», ніж очікують зараз Улюкаєв (глава Мінекономрозвитку РФ) і Набіулліна (глава Центробанку РФ). Оскільки, вже після оприлюднення ними вищенаведених прогнозів зі своїм новим, дуже поганим для Росії, прогнозом по нафті виступили аналітики американського банку Goldman Sachs. Які, зокрема, попередили про можливість обвалу цін на нафту в середньостроковій перспективі аж до 20 дол за барель.

При цьому, раніше аналітики, опитані Bloomberg, повідомили, що нафта по $ 22,5 зруйнує фінансову систему РФ і знищить Путіна …