Всесвітній з’їзд сепаратистів у Москві

Всесвітній з’їзд сепаратистів у Москві

470
ПОДЕЛИТЬСЯ

У Москві в «Президент-готелі» відкрилася конференція «Діалог націй. Право народів на самовизначення і побудову багатополярного світу». На неї запрошені члени сепаратистських рухів з усього світу. Проводить захід «Антиглобалістський рух Росії». Як раніше писав РБК, ця організація отримала грант від фонду, який діє під патронатом президента Росії і його адміністрації.

Як стверджують організатори, «подібна конференція вперше (!) Проводиться у світі» (орфографія і порядок слів — авторські). Персональний список гостей форуму його організатор, голова «Антиглобалістського руху Росії» Олександр Іонов розкривати відмовився. В офіційному прес-релізі перераховані дев`ять організацій. Тим часом, тільки в Європі існує не менше сотні сепаратистських і регіоналістських рухів.

У Росії «публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності» караються за статтею 280.1 кримінального кодексу. Максимальне покарання за частиною першою цієї статті — чотири роки позбавлення волі, за частиною другою (з використанням засобів масової інформації, включаючи публікації в інтернеті) — до п’яти років позбавлення волі. 15 вересня в Краснодарі почався суд над Дарією Полюдова — за організацію «Маршу за федералізацію Кубані» її звинувачують в публічних закликах до сепаратизму і екстремізму.

У списку заявлених гостей конференції дійсно впливовими силами можна назвати тільки дві сепаратистські організації — партію Шинн Фейн із Північної Ірландії та представників коаліції за незалежність Каталонії. Особлива ситуація з делегацією із Західної Сахари — уряд цієї частково визнаної країни функціонує у вигнанні, а більша частина території держави окупована сусідом. Інші організації — це невеликі групи активістів, що не мають політичної ваги у себе на батьківщині.

Шинн Фейн

Представник однієї з найвідоміших сепаратистський партій світу — Шинн Фейн — приїхав до Москви в той час, коли в Північній Ірландії триває серйозна політична криза. У травні 2015 в Белфасті застрелили колишнього лідера «Ірланський республіканської армії» Джерарда Девісона (Шинн Фейн вважається політичним крилом цієї організації). У серпні загинув активіст «Тимчасової ІРА» Кевін МакГіган — при цьому він був одним з підозрюваних у вбивстві Девісона. У смерті Макгігана також підозрюють членів ІРА.

Політичні супротивники Шинн Фейн — юніоністи — заявляють, що республіканці повинні покинути кабінет міністрів Північної Ірландії. Вони нагадують, що Шинн Фейн легально бере участь у політичному житті регіону і входить до парламенту лише за умови, що ІРА не веде збройну боротьбу. На знак протесту лідер юніоністів Пітер Робінсон пішов у відставку з поста першого міністра, його приклад наслідували ще три політика.

Коаліція партій «Каталонська солідарність за незалежність» (Junts pel Sí)
У цю коаліцію входять чотири партії Каталонії, що домагаються незалежності регіону від Іспанії. Союз був створений в липні 2015 року перед виборами до місцевого парламенту, які призначені на 27 вересня. У нинішньому складі парламенту члени партій, що входять в цю коаліцію, мають більшість, а партія каталонських націоналістів (CDC) формує уряд провінції. 11 вересня в Барселоні та інших містах Каталонії на вулиці вийшли до півтора мільйонів прихильників незалежності. Раніше сепаратисти намагалися провести референдум, але влада країни оголосила його незаконним. У разі перемоги сепаратисти сподіваються реалізувати 18-місячний план по відділенню від Іспанії, тобто розраховують, що Каталонія стане незалежною в 2017 році.

Сахарська арабська демократична республіка

Після того, як в 1975 році Іспанія відмовилася від своєї колонії в Західній Сахарі, територія була анексована Марокко. За звільнення Західної Сахари боровся фронт ПОЛІСАРІО. Мирна угода була підписана в 1991 році. Частково визнана держава Західна Сахара фактично контролює вузьку смужку пустелі між окупованими територіями та кордонами Алжиру та Мавританії. В Алжирі розташовані табори біженців із Західної Сахари, в одному з них розташовується «уряд у вигнанні».

Між «вільними територіями» і землями під контролем Марокко збудована стіна довжиною 2700 кілометрів, крім того, в нейтральній зоні розташовані мінні поля. Західна Сахара як держава визнана 45 державами-членами ООН, крім того, її незалежність визнає Південна Осетія (але не Росія).

Техаський національний рух (Texas Nationalist Movement)

Один з лідерів цієї організації, президент «республіки Техас» Джон Джарнекі стверджує, що їхній рух не можна називати сепаратистським. «Ми в республіці, якою немає потреби відділятися, оскільки вона ніколи не приєднувалася». У 2013 році її члени заявили, що зібрали більше 250 тисяч підписів на підтримку цілей організації. Згідно сайту, це «повна політична, культурна та економічна незалежність Техасу».

«Техаський національний рух» з’явилося після того, як попереднє рух за незалежність розпалася на кілька ворогуючих фракцій. Засновником «руху Республіки Техас» в 90-х був Річард Ленс Макларен. У 1997 році він вимагав від уряду США 97 трлн доларів репарацій за Громадянську війну. Після того, як двоє його соратників були арештовані, Макларен захопив заручників і зажадав звільнення сепаратистів. Після тижневої облоги він здався і зараз він відбуває 99-річний термін у в’язниці.

На відміну від попередників, «Техаський національний рух» заперечує насильство як спосіб боротьби. На сайтах прихильників незалежності Техасу прізвище Макларена не згадується.

«Незалежна та суверенна національна держава Гаваї»

Незалежності Гаваїв домагаються відразу кілька рухів, і тут мова йде, мабуть, про найстаріший і найбільший з них — Nation of Hawai’i. Очолює групу Денніс «Бамбі» Канахеле. Він є нащадком Камехамени I — монарха Гаваїв, який заснував королівство в 1810 році. Канахеле одночасно прес-секретар і «глава держави». На відміну від інших рухів, «Нація Гаваїв» не планує відновлення монархії, і наполягає на республіканській форми правління. У 1995 році Канахеле провів вісім місяців у в’язниці після того, як надав притулок у своїй громаді гавайській активістці, яка відмовилася платити податки.

Після початку конференції став відомий список виступаючих на заході:

 • Олександр Іонов, президент «Антиглобалістського руху»
 • Доктор Рамон Ненадіч, національну суверенну державу Борінкен (Пуерто-Ріко)
 • Ленні Сінкін, незалежну і суверенну державу Гаваї
 • Денніс «Бамбі» Канахеле, Nation of Hawai’i, по скайпу
 • Омалі Йешітела, міжнародне пан-Африканське рух «Ухуру»
 • Федір Бірюков, член президії політичної ради партії «Родіна»
 • Володимир Рогов, співголова Комітету державного будівництва «Новоросії»
 • Георгій Федоров, член Громадської палати
 • Хосе Енріке Фольк, коаліція «Каталонська солідарність за незалежність»
 • Майкл Маклоклен, Ірландська республіканська соціалістична партія
 • Дьярмуід Макдуглас, Шинн фейн
 • Янус Путконен, новинне агентство Донбасу
 • Алі Салем Мохамед Фадель, представник Сахарський Арабської демократичної республіки і Фронту Полісаріо в Російській Федерації
 • Ораціо Гнерре, Європейська комунітаристських партія
 • Антоніо Грего, член італійського руху «Патріотичний соціалізм»
 • Григорій Трофимчук, експерт організації «Громадський контроль», автор книги «Російські Шашки (Посторонись, Бжезинський)».
 • Валентин Халецький, український журналіст, автор «Хартії возз’єднання народу Росії, України та Білорусі», метою якої проголошується створення Конфедеративного міждержавного союзу трьох держав
 • Джакомо Матакотта, член італійського руху «Патріотичний соціалізм»
 • Леонід Ільдеркін, член координаційної ради Спілки політемігрантів України.