Ви дізналися, що заробляєте менше колеги. Що робити?

Ви дізналися, що заробляєте менше колеги. Що робити?

352
ПОДЕЛИТЬСЯ

Це може статися навіть з кращими з нас: домовившись про зарплату на новому робочому місці і пишаючись досягнутим результатом, раптом дізнаєшся, що твій колега на тій же посаді отримує істотно більше.

У таких випадках часто виникає спокуса терміново бігти до начальника і обурюватися кричущою несправедливістю. Але цей підхід насправді принесе більше шкоди, ніж користі, підкреслює Елізабет Гарроу з BBC Capital.

Ситуація не найпростіша. «З одного боку, ви хочете отримувати зарплату, адекватну вашим навичкам, якими користується компанія — і це справедливо, — написав нам по електронній пошті Майкл Беннетт, керуючий директор і один із засновників лондонської консультаційної фірми з підбору персоналу Rethink Group. — Але при цьому не хочеться виглядати новачком, який починає розгойдувати човен.»

Справа, тим не менш, не безнадійна. Спробуйте домовитися про суму окладу за допомогою менш агресивної тактики.

Шляхи вирішення питання

За словами Беннета, у вас є кілька варіантів дій: «Залежно від структури вашої компанії, варто поговорити або з безпосереднім начальником, або звернутися у відділ кадрів і описати проблему».

Однак перш ніж приступити до справи, подумайте над тим, що зарплата вашого колеги може бути вище за якихось істотних причин.

Якщо ногою відкрити двері в кабінет боса і публічно зажадати підвищення зарплати, ніякого толку з цього не вийде

«Можливо, він влаштувався на роботу, коли середній оклад у цій сфері відрізнявся від нинішнього, і тому зміг домовитися про більш вигідні умови, — зауважує Беннетт. — Тому для початку як слід вивчіть всі факти».

Бенуа Виаль, голова каліфорнійського стартапу NakedWines.com, підкреслює, що ситуація рідко буває такою простою, якою вона здається на перший погляд, так що потрібно бути абсолютно впевненим у своїй правоті.

«Чи дійсно у вас повністю однакові посади? Можливо, у вашого колеги вона називається так само, як у вас, але при цьому більше обов’язків. А може, він отримує більше через вислугу років або за рахунок преміальних?»

На деяких посадах на зарплату впливає досвід. «Якщо ви керуєте потягом метро, ​​то роботі за фахом вам ніяк не допоможе докторський ступінь з археології, — говорить Йорг Стегеманн, глава компанії з підбору персоналу Kennedy Executive Search з відділеннями в Амстердамі, Франкфурті, Мілані, Парижі та Празі. — Хоча в інших місцях докторська вам може бути у нагоді».

У машиністів метро оклад, мабуть, повинен бути приблизно однаковим. «Але якщо я завідую в компанії якимось регіоном, і мій колега, теж менеджер регіону, має більше досвіду і отримує більше, то причин скаржитися у мене немає», — вважає Стегеманн.

Підготуйте факти

Виаль радить підготуватися заздалегідь і знайти спосіб наочно продемонструвати ступінь вашої корисності: «Переконайтеся, що ви своєю роботою вносите внесок у справу компанії, і постарайтеся виразити цей внесок у конкретних цифрах. Розмова про підвищення оплати праці піде легше, якщо ваші показники зростають, начальству тоді буде простіше прийняти рішення».

Чітко сформулюйте для себе ваші очікування. «Коли ви трохи озирнулися на новому робочому місці і впевнені в тому, що за однакову роботу вам платять менше, ніж іншим людям, дайте відповідальним за прийняття рішень знати, що ви хочете більшого», — говорить Виаль.

Дуже малоймовірно, що роботодавець підвищить вам зарплату тільки тому, що ви вважаєте, що це було б справедливо. «Приготуйтеся взяти на себе більше роботи або досягти певних результатів, якщо ви хочете прибавки», — рекомендує фахівець.

Також попрацюйте над тим, щоб виділити себе на тлі сірої маси: «Якщо ви знаходитесь на точно такій же посаді, як і більш високооплачувані колеги, візьміться за проекти, яких вони не роблять, і досягайте результатів».

З точки зору закону

Залежно від того, де ви живете, ви можете мати або не мати законного права вимагати роз’яснень з приводу різниці в заробітній платі. Приміром, у США і в Канаді компанія не може покарати вас за такі дії.

«З юридичної та й просто зі звичайної точки зору найкраще підійти до начальника із зібраною вами інформацією і провести з ним продуктивну бесіду на предмет того, чому в компанії існує різниця в оплаті праці персоналу», — вважає Дейн Аткінсон, глава нью-йоркської компанії SumAll, що займається маркетинговим аналізом.

У SumAll інформація про зарплату відкрита для всіх співробітників — вона міститься в документі Google Doc, який можна подивитися в будь-який час.

За словами Аткінсона, деякі дивляться його регулярно, інші — рідко або взагалі ніколи. «Ви здивуєтеся тому, як просто вести розмову, якщо мова йде про реальну ситуацію», — ділиться він.

Але він радить не займати в діалозі агресивну позицію. Скористайтеся отриманими знаннями, щоб з’ясувати, що ви можете зробити для підвищення своєї зарплати, і не забувайте, що завжди існують і зовнішні фактори, говорить він.

Не метушитися

Якщо ви не хочете влаштовувати конфронтацію відразу після влаштування на нову роботу, ви можете відкласти наявну у вас інформацію на потім і повернутися до цього питання під час першого перегляду окладів.

Майкл Беннетт з Rethink Group зауважує, що в такому випадку ви зможете скористатися своїми аргументами як важіль.

Для початку поставте запитання про те, як ви могли б підвищити собі оклад або премію. Іншими словами, чого потрібно домогтися, щоб рости?

«Само собою, такий підхід зажадає більше часу, але часом корисно зробити крок назад і переглянути наявні у вас варіанти, — говорить Беннетт. — Якщо ногою відкрити двері в кабінет боса і публічно зажадати підвищення зарплати, ніякого толку з цього не вийде».