Олігархам дозволяють отримувати надприбутки від обленерго

Олігархам дозволяють отримувати надприбутки від обленерго

467
ПОДЕЛИТЬСЯ

8 жовтня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) внесла зміни в алгоритм ціноутворення в енергетиці.

Суть нововведення в тому, що зараз регулятор щорічно переглядає тариф на передачу струму для кожного обленерго, виходячи з його витрат.

При такому підході компанії зацікавлені у перебільшенні собівартості своїх послуг. Зараз енергетики переходять на нову систему тарифоутворення — так зване стимулююче.

Тобто введення певної норми рентабельності, яка фіксує гарантовану норму прибутку на вартість основних фондів для компаній. Для роботи за цією схемою обленерго повинні виконувати ряд умов: знижувати втрати електроенергії і підвищувати якість обслуговування споживачів, вкладати гроші в електромережі і споживчий сервіс.

Також компанії повинні проводити 100% відсоткові розрахунки з «Енергоринком» і не допускати накопичення боргів перед ним. Найголовніше, що на відміну від діючих тарифів норма не переглядається щорічно, а розрахована на три-п’ять років. Якщо ж енергопостачальник не виконуватиме вимоги, його чекають штрафи.
Спочатку норму прибутку планувалося встановити на рівні 14% на нові активи і 1,5% — на старі (знос основних фондів в енергетиці досягає 70-80%). У цьому випадку обленерго зі шкіри пнулися б, щоб проводити модернізацію і тим самим знижувати собівартість послуг і витрати. Однак НКРЕКУ встановила єдину норму — 5%. За словами екс-члена комісії Андрія Геруса, зараз компанії роблять переоцінку основних засобів і отримають цю норму прибутку на вже нову, переоцінену базу активів.

«Середнє обленерго переоцінюється в 5 млрд грн. (Притому що приватизувалися вони в Україні в середньому по 200-400 млн. грн.). Тобто встановлені зараз 5% дадуть в середньому 250 млн. грн. Гарантованого прибутку в рік додатково. У сухому залишку все обленерго отримають 3 млрд. грн. за рахунок зростання тарифу тільки від споживачів. У кілька разів зростуть і амортизаційні відрахування», — відзначає Герус.

Як пояснив екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко, за все заплатять споживачі. База була підготовлена ​​в 2014 р, коли НКРЕКУ прийняла рішення підняти тарифи в п’ять етапів до 2017 р Перші два реалізовані цього року: у травні та вересні.

«Питання було, куди підуть ці кошти. Тепер це вже не питання», — говорить Герус. На його думку, за рахунок додаткових коштів, які обленерго отримають від підвищення тарифів, їх власники можуть розраховувати на надприбуток.

Глава НКРЕКУ Дмитро Вовк з цим не згоден. За його словами, половина надходжень має бути вкладена в оновлення основних фондів, та й застосування стимулюючої системи дозволить залучити в галузь інвестиції, знизити втрати і скоротити тарифи в довгостроковій перспективі.

«За оновленою Енергостратегії України до 2030 р у розвиток розподільних мереж необхідно інвестувати 134 млрд грн., Тобто до 7 млрд грн. на рік. Для порівняння: зараз сума всіх інвестпрограм обленерго — близько 2,5 млрд грн.», — Підтверджують «ДС» в «ДТЕК Енерго». У компанії Ахметова також стверджують, що дистрибуція в кінцевій ціні для споживача складає всього 5-10%. «Решта вартості в тарифі на світло — це вартість виробництва електроенергії», — говорять в компанії.
Поки ще неясно, хто і в якій пропорції отримає гроші, для конкретних компаній рішення прийматиметься в листопаді. НКРЕКУ розраховує, що з 2016 р на стимулююче регулювання перейдуть як мінімум шість компаній, а протягом наступних декількох років — всі інші. Більше всіх може виграти група ДТЕК Ріната Ахметова. В однієї лише компанії «ДТЕК Дніпрообленерго» загальний обсяг передачі електроенергії становить 20% від усього споживання в Україні і перевищує 23 млрд. кВт/год.

Якщо додати сюди «Київенерго», яке поєднує функції генеруючої і розподільчої компанії, частка Ахметова на ринку передачі та постачання електроенергії наблизиться до 28%. На другому місці знаходяться російські олігархи Михайло Воєводін, Євгеній Гінер та Олександр Бабаков, з якими пов’язують групу VS Energy. У неї входять обленерго в семи областях — Київській, Рівненській, Житомирській, Кіровоградській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій, ще одна їхня компанія базується в окупованому Росією Севастополі.

Втім, їх сукупна вага в енергетиці України (за обсягом поставки струму) ледве дотягує до масштабів однієї компанії «ДТЕК Дніпрообленерго». Своє отримають і «найлютіші друзі» Ігор Коломойський і Костянтин Григоришин, спільно володіють компаніями «Полтаваобленерго», «Сумиобленерго» і «Чернігівобленерго» (під контролем Григоришина знаходиться також «Вінницяобленерго»), і брати Ігор і Григорій Суркіси, контролюючі «Львівобленерго» і «Прикарпаттяобленерго».

Значне число активів продовжує перебувати у держави (серед них найбільші активи — «Запоріжжяобленерго», «Харківобленерго», «Миколаївобленерго»), акції яких планується продати в 2016 р. Від бажаючих взяти участь у їх викупі і так не було відбою, тепер же цінність кожної компанії для олігархів зросте ще більше.