Наука і релігія не воюють — і не всі вчені атеїсти

Наука і релігія не воюють — і не всі вчені атеїсти

297
ПОДЕЛИТЬСЯ

Соціологи з Університету Райса в США опитали більше дев’яти тисяч вчених з восьми країн світу на предмет їхнього ставлення до релігії. Виявилося, що далеко не всі вони вважають, що наука і релігія протиставлені один одного. Мало того, серед учених досить багато релігійних людей, іноді менше, ніж в цілому — але іноді і більше. Результати дослідження представлені в прес-релізі на сайті університету.

9422 наукових співробітника відповіли на запитання анкети американських соціологів про своє ставлення до релігії, на додаток до анкетування було також проведено 609 глибинних інтерв’ю, щоб краще розібратися в уявленнях респондентів. Респондентами стали вчені з Франції, Гонконгу, Індії, Італії, Тайваню, Туреччини, США і Великобританії. Це були і початківці молоді вчені, і досвідчені, з престижних і не особливо відомих університетів, соціологи вважають, що вибірка дозволяє їм робити висновки про наукове співтовариство в цілому.

Результати різнилися від країни до країни. Так, наприклад, в Індії, Італії та Туреччини серед опитаних вчених більше половини назвали себе релігійними людьми. Результати показали, що хоча в більшості країн серед учених більше атеїстів, ніж у середньому серед її жителів, проте в Тайвані та Гонконзі ситуація протилежна. У Гонконзі 39% вчених назвали себе релігійними людьми, а в середньому по країні таких лише 20%, в Тайвані 54% вчених релігійні, в порівнянні з 44% в середньому по країні.

Ученим також задавали питання про те, чи вважають вони, що існує конфлікт між наукою і релігією. Лише близько чверті респондентів відповіли на нього позитивно: у Великобританії такий конфлікт визнають 32% вчених, в США — 29%, в Індії — 27%, в інших країнах і того менше.

Велика частина вчених дотримуються думки, що наука і релігія можуть не просто мирно співіснувати, але і допомагати одна одній. Зокрема, популярним виявилася думка про те, що релігія може допомогти визначати етичні межі в науці. Інші вчені визнають, що релігія для них виступає як частина культури, похід до церкви і різні ритуали — культурні традиції. Респонденти відзначали, що такі питання обговорюються з колегами і студентами і не вважаються чимось неадекватним.

«Межі між наукою і релігією більш проникні, ніж багато хто думає», — зробили висновок автори дослідження.