«Ніхто і ніколи нас ще так не бомбив»: жителі Сирії про російських...

«Ніхто і ніколи нас ще так не бомбив»: жителі Сирії про російських авіаудари

330
ПОДЕЛИТЬСЯ

Багато британських та американських газет пишуть, що російська військова кампанія в Сирії практично не досягає успіху, причому число жертв серед цивільного населення продовжує зростати.

У міру зростання числа жертв серед цивільного населення російська кампанія в Сирії все більше і більше сприймається як напад на революцію — такий лейтмотив статті в газеті Guardian.

Почавши серію повітряних ударів на підтримку президента Асада, Росія розраховувала, що урядові війська завершать справу, розпочату її літаками. Однак майже три місяці потому армія і шиїтські угруповання ледве просунулися в своєму наступі. Число жертв російських авіаударів тим часом досягло щонайменше 600 чоловік, включаючи 70 загиблих в неділю в місті Ідліб.

США в той же час стверджують, що колись непереборний розрив з Росією в розумінні цілей війни скоротився, і минулого тижня обидві сторони висловилися на підтримку мирного процесу.

У повстанців, однак, віри в його успіх майже немає. «Де ці розумні росіяни, які, якщо вірити Керрі, починають бачити світло? Асад ніколи не бомбив нас так, як росіяни. Та й ІГІЛ нас ніколи так не переслідував!» — Наводить газета роздратовані слова лікаря в Ідлібі, який займається постраждалими від російських бомбардувань.

Але, незважаючи на зростання жертв, сирійській армії майже не вдається скористатися плодами російської підтримки. У районах країни, які утримує уряд шириться мобілізація. Один з жителів Дамаска говорить, що влада розширює кампанію по залученню в армію десятків тисяч осіб з числа резервістів, які вже відслужили термін обов’язкової служби.

«Їм потрібні люди з досвідом», — говорить він і розповідає, що влада публікує списки резервістів, які підлягають мобілізації, вуличні патрулі перевіряють у людей документи і, якщо ти в списку, то тебе тут же на місці відправляють служити в армію, навіть не дозволяючи сходити додому і зібрати речі.

Ще один житель Дамаска розповів, як минулого тижня чотирьох його друзів забрали в армію з дому. «Вулицями їздять вантажівки з гучномовцями і закликають чоловіків і юнаків вступати в армію», — говорить він.

За словами військових і дипломатів в регіоні, як і раніше 80% російських авіаударів направлені по цілям, далеким від об’єктів ІГІЛ, і обрушуються на сили анти-асадовской опозиції.

За даними Сирійської мережі правозахисників, ударам піддаються мечеті, пекарні, житлові будинки, школи, електростанції і система водопостачання. Число жертв серед мирного населення досягло 570 осіб, серед них 152 дитини.

«Ніхто і ніколи нас ще так не бомбив», — говорить Ісса Халед, один з небагатьох жителів міста Гута на сході країни, що піддавався лютим хімічним атакам в 2013 році. «Небо над нами виглядало так, ніби ми в Хіросимі. Всюди гриби від вибухів. Руйнування просто неймовірні».

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International звинуватила російських військових у загибелі сотень мирних громадян в Сирії при використанні касетних боєприпасів і некерованих ракет в житлових кварталах.

У доповіді розповідається про шість випадків ракетно-бомбових ударів у вересні-листопаді в Сирії в провінціях Хомс, Ідліб і Алеппо. За даними організації, в результаті ударів загинули щонайменше 200 мирних жителів.

«Метою деяких російських авіаударів по всій видимості були безпосередньо мирні жителі і цивільні об’єкти, оскільки удари припали по районах без очевидних військових цілей або навіть медичних установ, — заявив глава близькосхідної програми Amnesty Філіп Лютер. — Ці удари можна розцінити як військові злочини». У доповіді наголошується, що причиною таких ударів могли стати прорахунки або небажання російської авіації уникнути або хоча б мінімізувати шкоду цивільній інфраструктурі і мирним жителям.

Раніше з аналогічними звинуваченнями на адресу Росії виступили правозахисники Human Rights Watch. У доповіді організації говорилося про нерозбірливість російських ударів і активному використанні касетних боєприпасів порушуючи резолюції ООН №2139 по сирійському конфлікту.

На початку тижня прес-секретар президента Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи звинувачення у використанні касетних бомб, заявив, що операція російської авіації в Сирії ведеться «в суворій відповідності з нормами міжнародного права, в тому числі всіх частин міжнародного права, які регулюють застосування або заборону на застосування тих чи інших видів озброєння».

Використання касетних боєприпасів — бомб з десятками дрібних снарядів, що викидаються в повітрі — забороняється прийнятим в 2008 році «Договором про касетні боєприпаси». Найбільші виробники таких боєприпасів — Росія, США і Китай — цю угоду підписувати не стали.