Щастя не продовжує життя, а гіркота — не скорочує

Щастя не продовжує життя, а гіркота — не скорочує

394
ПОДЕЛИТЬСЯ

Дослідження, учасниками якого стало більше 700 тисяч чоловік, проведене під керівництвом Бетт Ліу (Bette Liu) з Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї, спростувало твердження про те, що щасливі люди живуть довше. Суб’єктивне відчуття щастя і інші показники благополуччя виявилися ніяк не пов’язаними з показниками смертності. Результати дослідження опубліковані в провідному медичному журналі Lancet, про них розповідає Los Angeles Times.

Учені використовували дані, зібрані в ході дослідження під назвою Million Women Study («Дослідження мільйону жінок»), яке проводилося з 1996 по 2001 рік. Строго кажучи, це означає, що висновки роботи можна поширювати тільки на жінок. Серед питань дослідження було і питання «Як часто ви відчуваєте себе щасливою». Які відповідали «майже завжди» і які відповідали «зазвичай» вчені порахували щасливими людьми (до речі, їх було досить багато — 39% і 44%, відповідно). Паралельно учасники оцінювали рівень свого здоров’я (відмінне, гарне, середнє, погане). Також вчені відстежували кожного протягом ще десяти років після закінчення дослідження, за цей термін померло 4% з них.

Серед жінок, які назвали себе нещасними, померло за цей термін на 29% більше, ніж щасливих. Але коли вчені стали розраховувати зв’язок з урахуванням фактора здоров’я, закономірність перестала бути очевидною. Дійсно, найчастіше вмирали ті жінки, які оцінювали своє здоров’я як погане, і вони ж часто називали себе нещасними. У 20% жінок, які оцінювали своє здоров’я як задовільне або погане, було на 67% більше шансів померти протягом періоду дослідження, ніж у 80% жінок, які оцінювали своє здоров’я як відмінне або хороше.

Дослідники також виділили учасниць дослідження, що померли від серцево-судинних захворювань і раку, але й у цій групі не простежувалося закономірностей: щасливі вмирали так само часто, як нещасні.

Загалом, будьте здорові, живіть багато, а головне, знайте про це — і не помрете ще довго.