У наукових статтях все більше перебільшень

У наукових статтях все більше перебільшень

325
ПОДЕЛИТЬСЯ

Дослідники з Нідерландів під керівництвом Крістіана Вінкерса (Christiaan Vinkers) проаналізували назви та анотації статей в базі даних PubMed за період з 1974 по 2014 рік на предмет частоти народження в них позитивних, нейтральних і негативних слів. Виявилося, що спостерігається чітка динаміка зростання числа позитивних слів — вчені все частіше оцінюють свої результати як «дивовижні», «приголомшливі» і «інноваційні». Результати аналізу опубліковані в British Medical Journal, про них розповідає також сайт журналу Nature.

Виявилося, що частка текстів з як мінімум одним словом, віднесених до «позитивним», в заголовку або анотації зросла з 2% до 17,5% за чверть століття, при цьому частота появи слів, що відносяться до «нейтральних» та «негативних» майже не змінилась. До списку позитивних вчені віднесли такі слова, як, наприклад, «приголомшливий», «дивовижний», «яскравий», «чудовий», «інноваційний», «надихаючий», «феноменальний», «унікальний» і так далі. До негативних такі слова, як «розчаровує», «тривожний», «безнадійний», «посередній», «неприйнятний» і т.д.

Автори роботи пояснюють такі зміни не тим, що важливих відкриттів і досліджень стало в реальності в кілька разів більше. Справа в політиці публікацій у провідних наукових журналах — щоб статтю прийняли, вона повинна здаватися яскравою, значущою, новаторською. При цьому вони також звертають увагу, що особливо помітна ця тенденція в менш престижних журналах.

Для порівняння автори також проаналізували динаміку по книгах, опублікованими за той же період, використовуючи базу Google Books Ngram viewer, але там подібної тенденції виявлено не було. Так що проблема не у змінах мови, що теж можна було б припустити, а саме в наукових публікаціях.

«Сьогодні слова, за допомогою яких описують результати досліджень, визначаються не їх змістом, а побутовими якостями», — пояснив Вінкерс.