Вплив стресу накопичується протягом життя

Вплив стресу накопичується протягом життя

385
ПОДЕЛИТЬСЯ

Група вчених під керівництвом Ніколаса Роберта Купера (Nicholas Robert Cooper) з Центру з вивчення мозку Ессексского університету (Великобританія) вивчила, як стрес, який ми відчуваємо в молодому і зрілому віці, впливає на наше здоров’я в старості, зокрема, на здатність запам’ятовувати і засвоювати нове.

Сама ідея про те, що стрес, який людина відчуває протягом життя, впливає на його стан в старості, не нова. Учені почали своє дослідження з підрахунку стресових подій, з якими стикається людина протягом життя: втрата близьких людей, хвороби, вимушена зміна звичок або переїзд в незнайоме місце.

Далі дослідники провели емпіричне дослідження за участю добровольців у віці від 60 до 80 років. Вони встановили, що люди, які переживали сильний стрес в літньому віці, як правило, гірше справляються з когнітивними завданнями. Разом з тим, ті учасники дослідження, які не відчували великої кількості нервових потрясінь, справлялися з ними практично як молоді люди.

Важливо відзначити, що між молодими людьми, незалежно від того, чи піддавалися вони сильному стресу чи ні, не спостерігалося помітних відмінностей у вирішенні когнітивних завдань. Це дозволяє припустити, що стрес має властивість накопичуватися і дає про себе знати в старості.

Крім того, сканування добровольців показало, що мозкова активність людей похилого віку, які відчували мала кількість стресів, аналогічна активності молодих людей, чого не можна сказати про категорії випробовуваних, які переживали сильні потрясіння протягом життя.

Вчені побачили, що стрес впливає на нашу здатність утримувати враження в короткостроковій пам’яті, а також на здатність свідомо відволікатися від непотрібних думок і концентруватися. Все це говорить про те, що емоційні потрясіння негативно впливають на гіпокамп — ділянка мозку, що відповідає за формування нових спогадів.

Разом з тим є і відкладені в часі наслідки стресу. Дані останніх досліджень говорять про те, що через стрес в старості наша здатність контролювати увагу і руху також погіршується. Наприклад, це може призводити до мимовільних рухам рук, в той момент, коли ви просто згадуєте якесь подія з минулого.

Вчені радять знайти для себе відповідний спосіб боротьби зі стресом, адже більшість з нас знає, коли ми відчуваємо стрес і що допомагає нам з ним впоратися (медитація, творчість, заняття спортом або щось ще). Усвідомлюючи стрес і його довготривалі наслідки, ми можемо взяти його під контроль і приступити до профілактики пов’язаних з ним проблем відразу, не чекаючи серйозних наслідків.