Чи врятує МВФ гривню в 2016 році?

Чи врятує МВФ гривню в 2016 році?

195
ПОДЕЛИТЬСЯ

Глава НБУ Валерія Гонтарєва заявила, що, на її думку, в кінці 2016 року офіційні золотовалютні резерви України складуть 19,6 млрд дол.
Хороша ідея. Ось тільки було б добре, щоб Валерія Гонтарєва назвала суму не офіційних золотовалютних, а чистих золотовалютних резервів.
Це було б більш цікаво і важливо для України, і особливо валютного ринку України. Бо офіційні золотовалютні резерви мало що показують. До слова, МВФ, коли оцінює розмір золотовалютних резервів, звертає увагу на чисті золотовалютні резерви. Офіційні ЗВР, або, як їх ще називають, брутто-міжнародні резерви МВФ не цікавлять. Чому? Відповідь більш ніж цікава.

Якщо подивитися на динаміку офіційних і чистих золотовалютних резервів за період з лютого 2014 по лютий 2016 року, то можна замінити цікавий факт. У лютому 2014 року офіційні золотовалютні резерви були 15,5 млрд дол., це не набагато більше, ніж поточні офіційні золотовалютні резерви, які за лютий 2016 року склали 13,6 млрд дол. А що ж чисті золотовалютні резерви. У лютому 2014 року чисті золотовалютні резерви України були 11,3 млрд дол., а в лютому 2016 року тільки 1,6 млрд дол. фактично мізер у порівнянні з тим, що було два роки тому.

Чисті золотовалютні резерви, це та сума валюти, яку НБУ має право використовувати для валютних інтервенцій, цю валюту можна направити на покупку газу або на закупівлю вугілля, за рахунок цієї валюти можна погашати зовнішні борги і виплачувати відсотки. Тому, коли говорять, що Україна не може погасити Росії 3 млрд. дол., це не бравада або фрондерства, дійсно в України немає трьох мільярдів, щоб погасити борги.

Найскладніші часи в Україні були в квітні 2015 року, тоді чисті золотовалютні резерви були «мінус» 284 млн. дол. Іншими словами Україна без попиту почала витрачати кредити МВФ і фактично створила умови, при яких дала зрозуміти МВФ, що кредит вона не поверне. Вже немає грошей. Але вже восени 2015 роки ситуація частково почала поліпшуватися, і зараз навіть можна назвати ці півтора мільярда чистих золотовалютних резервів невеликою перемогою. Але біда в тому, що це жахливо мало, в порівнянні з тим, що було два роки тому.

НБУ за часів Кубіва-Гонтаревої фактично «розтринькав» майже дванадцять мільярдів доларів, і тепер змушений знову збирати валюту. А збирати складніше, ніж тринькати.

Девальвація гривні з лютого 2014 по лютий 2016 року суттєво залежить від чистих золотовалютних резервів, бо зменшення чистих золотовалютних резервів провокує і прискорює девальвацію гривні. Саме «розбазарювання» чистих золотовалютних резервів за часів Кубіва-Гонтаревої спровокували обвал гривні і зараз залишаються головним чинником, який постійно провокує нові витки девальвації гривні.

Для того щоб курс гривні був стабільним, потрібно, як мінімум, щоб чисті золотовалютні резерви були хоча б 7 млрд дол., а краще 10 млрд. дол., Це дійсно забезпечило б стабільність гривні і дало можливість нормально працювати економіці України. Але НБУ навряд чи зможе навіть до п’яти мільярдів доларів збільшити чисті золотовалютні резерви в доступному для огляду майбутньому. За лютий 2016 року чисті золотовалютні резерви зросли лише на 195 млн. дол. З такими темпами ще довго доведеться нарощувати чисті золотовалютні резерви до рівня 2014 року.

Розвалити банківську систему, розорити валютний ринок України, «розтринькати» валюту із золотовалютних резервів, це діюча глава НБУ Валерія Гонтарєва зробила без особливих зусиль. Тепер подивимося, як вона зможе реально збільшити чисті золотовалютні резерви. Як то кажуть прийшов час виправляти свої «помилки».

Якщо МВФ надасть кредит Україні 1,7 або навіть 3,4 млрд дол., то виростуть офіційні золотовалютні резерви України до 15-17 млрд дол. Але чисті золотовалютні резерви України не виростуть. Бо кредити МВФ не можна використовувати для валютних операцій в інтересах України.

І це НБУ добре знає. Щоб росли чисті золотовалютні резерви, населення повинно нести валюту в банки на депозити, а НБУ має викуповувати цю валюту для збільшення чистих золотовалютних резервів. Ось такі у нас реальні цілі. Справа залишилася за малим, щоб українці повірили Гонтаревій і знову понесли гроші в банки.