Начальник чорних копачів

Начальник чорних копачів

368
ПОДЕЛИТЬСЯ

На видобуток бурштину у Волинській області збираються поставити нового наглядача з митниці

Поді] rвітня показали, що Україні можна сміливо ставити невтішний діагноз — бурштинова лихоманка. Обсяги, на які вийшов незаконний видобуток бурштину, вже цілком можна порівнювати з колись квітнучою індустрією донбаських копанок. Оскільки зараз саморобні шахти на сході країни знаходяться або під обстрілами, або під контролем терористів, то українські контрабандисти і чиновники (часто — одні й ті ж люди) переключилися на нове джерело збагачення.

Відомий журналіст Денис Казанський, раніше опублікував цілу книгу про копанки «Чорна лихоманка», на цьому тижні зробив шокуючий репортаж про обсяги нелегального розграбування бурштину на Волині.

Зняті на фото і відео постапокаліптичні пейзажі, що дісталися області після «роботи» видобувачів, залишають вкрай депресивні враження. Ліси пориті ямами в такій мірі, що нагадують наслідки килимових бомбардувань. Коріння дерев більше не можуть тримати стовбури, і тому ліс усіяний поваленими березами і соснами. Старателі розмивали навіть грунт під залізничним полотном, через що пошкодили його конструкцію — а це в перспективі може відрізати Волинь від сполучення з сусідніми областями. Це неминуче станеться, якщо не припинити екологічний тероризм, за рахунок якого бурштинова мафія щодня збагачується на мільйони гривень.

Однак зупиняти незаконний видобуток, схоже, ніхто не збирається. Більш того, очолити видобуток волинського бурштину і його переправлення за кордон вже готується чиновник, який набив руку на контрабанді дорогоцінної смоли.

Йдеться про Олександра В’ячеславовича Шавлака, який нині займає пост голови Чернігівської митниці.

Шавлак деякий час назад засвітився в історії з переправленням бурштину до Білорусі. 4 лютого білоруські митники в Гомелі виявили, що в вантажі, який на чернігівському пункті пропуску «Нові Яриловичі» було оформлено як макуха, знаходяться 828 кілограм бурштину. Майже тонну контрабанди помітили в Білорусі, а не в Україні, де цей бурштин був нелегально добутий. Збіг обставин? Навряд чи. Оскільки, як показало розслідування, в цій справі було занадто багато явно не випадкових деталей.

По-перше, з’ясувалося, що в кінці грудня від того ж відправника і на адресу того ж одержувача аналогічна поставка вже проходила. Правда, тоді білоруси, мабуть, скрупульозно не перевіряли так званий «макуха», і контрабандний бурштин успішно розчинився за межами України. Причому в грудні цю поставку обслуговувала та ж зміна митників, що і в лютому.

По-друге, в ході лютневої переправи в Білорусь доля вже явно не була настільки прихильна до покровителів контрабандистів. Однак це не завадило їм впоратися зі своїм завданням.

У цей день при оформленні експорту спрацювала митна електронна система АСАУР, в випадковому порядку згенерувати для інспектора вказівку обов’язково оглянути цю злощасну поставку. Однак інспектор вчинив самим дотепним чином і … просто відпустив машину з бурштином. Як вказав у своїй пояснювальній записці інспектор Е.О. Конпанченко, «вантаж і відправник відрізнялися від зазначених в орієнтуванні». Хоча вони, звичайно, повністю збігалися.

Саме це докладно дозволило розпочати офіційну перевірку підозрілої схеми. Матеріали перевірки знаходяться в правоохоронних органах. Проте, жодним серйозним покаранням митникам-перевертням ця історія, схоже, не загрожує. Бо інспектор відбувся однією лише доганою. А ось з його начальником, тим самим Олександром Шавлаком, ситуація ще цікавіша. Найближчим часом він може бути переведений служити на митницю Волинської області. Тобто, набивши руку на відносно дрібних поставках контрабандного бурштину за кордон, Шавлак чомусь не несе за це покарання, а їде служити в область, де незаконний видобуток мінералу досяг катастрофічних обсягів.

А адже буквально за кілька днів до звістки про те, що Шавлак буде переведений на Волинь, губернатор області Володимир Гунчик привселюдно заявив — запаси волинського бурштину оцінюються, ні багато ні мало, в 4 мільярди доларів! Ось уже де може розгорнутися знавець бурштинової справи.

Шавлак на Чернігівщині лицемірно закликав працювати на державу за хліб. Але його власні апетити хлібом навряд чи обмежуються — і тому незабаром він буде задовольняти їх на Волині. Якщо, звичайно, в справа не втрутяться влади і правоохоронні органи.

«Вихід із становища тільки один. Необхідно якомога швидше легалізувати видобуток бурштину, а також встановити чіткі правила гри і навести в галузі порядок. Однак в цьому як раз і не зацікавлена ​​корупційна вертикаль. Схоже, чиновники живуть за принципом «урвати побільше й утекти в останній момент». Ось тільки місцеві жителі залишаться жити на Волині і після закінчення бурштинової лихоманки. І якою буде Волинь через роки, сьогодні навіть страшно уявити», — пише Денис Казанський. Але чи буде насправді узятий курс на виправлення цієї ситуації, або ж на її посилення під керівництвом наглядача Шавлак — стане зрозуміло вже в найближчі дні.