Бюджет 2017

Бюджет 2017

132
ПОДЕЛИТЬСЯ

Верховна рада в ніч на середу, 21 грудня, прийняла державний бюджет-2017. За відповідний законопроект №5000 проголосували 274 депутати.

Свій голос за бюджет 2017 року віддали 122 депутати Блоку Петра Порошенка, 74 депутати Народного фронту, 5 депутатів з Самопомочі (але більшість фракції утрималося), 18 депутатів Радикальної партії, 24 депутати з Відродження, 13 депутатів з Волі народу, 18 позафракційних депутатів.

Натомість Батьківщина разом з Опоблоком за закон про бюджет України на 2017 рік не дала жодного голосу «за».

У Державному бюджеті України на 2017 рік найбільше збільшили фінансування на освіту (32,1 млрд. грн.) і оборону (64,1 млрд. гривень). У 2016 році на ці сфери було виділено 26 млрд грн і 55,6 млрд грн відповідно.

Що стосується соціального захисту громадян, то витрати на нього будуть скорочені на 1,2 млрд. грн. — з 153,1 млрд. грн до 151,9 млрд. гривень. У той же час субвенції у цій сфері зростуть на 100 млн. гривень.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, вважає, бюджетом фактично не передбачено ріст заробітної плати.

«Мінімалка підвищена до 3200 грн, але це стосується тільки бізнесу, який зобов’язаний платити цю суму», — зазначив він.

Крім того, одним з головних аспектів прийнятого закону є зростання платежів по єдиному соціальному внеску, які виросли в 2 рази, при цьому передумов, що у бізнесу будуть зайві гроші, поки немає. У зв’язку з цим, на думку аналітика, в країні зможе, скоріше, вирости безробіття, а не зарплата. Що ж стосується пенсіонерів і бюджетників, то тепер їх виплати відв’язали від мінімальної запрлати і прив’язали до прожиткового мінімуму. А прожитковий мінімум на 1 січня 2017 року становить всього 1600 грн.

Ось це і буде тепер така пенсія і мінімальна запрлати бюджетників. Як результат, істотного зростання пенсій і зарплати бюджетників не буде. Тому і навантаження на держбюджет 2017 року буде невеликим.

Разом з тим, різко зросла сума збору податків до бюджету за рахунок нових акцизів і ПДВ, що в свою чергу передбачає в 2017 прискорення зростання цін.

«В цілому, від цього держбюджету варто очікувати нового витка зростання інфляції до рівня 30% і невеликого зростання зарплати українців, і ще менше зростання пенсій. Українцям заробляти собі гроші і економити. Часи ситого життя тепер уже далека історія, а попереду період випробувань для найстійкіших», — підкреслив Олександр Охріменко.

Основні цифри Бюджету 2017 року

В новому бюджеті схвалені макропоказники, які передбачають зростання ВВП в 2017 році на 3-4%, інфляцію на рівні 8,1%, рівень безробіття 8,6%, прогнозний рівень держборгу 66,8% ВВП і курс гривні на рівні 27,2 гривень за 1 долар

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлюється в розмірі з 1 січня 2017 року — 1544 грн, з 1 травня — 1624 гривні, з 1 грудня — 1700 гривень. При цьому мінімальну заробітна плата передбачається встановити в 2017 році в місячному розмірі з 1 січня — 3200 гривень, а в погодинному розмірі з 1 січня — 19,34 гривні

Доходи до держбюджету в 2017 році передбачено в розмірі 721,4 мільярда гривень, а витрати — 790,4 мільярда гривень. Дефіцит бюджету складе 77,5 мільярда гривень — 3% ВВП.

Парламент прийняв зміни до Податкового кодексу

Аби прийняти Держбюджет, парламентарям потрібно було терміново проголосувати за проект закону Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо поліпшення інвестиційного клімату.

За ухвалення законопроекту №5368 проголосували 240 народних депутатів.

Законом передбачається низка змін у податкове законодавства — зокрема, підвищуються акцизи і рентні платежі, скасовується збір з операцій з валютами.

Передбачено також запровадження ведення єдиної бази індивідуальних податкових консультацій на веб-сайті ДФС

Cкасовано пенсійний збір при обміні валют

З прийняттям змін до Податкового кодексу парламентарі відмовилися і від пенсійного збору при купівлі чи продажу валюти у розмірі 2% від суми операції.

Нагадаємо, ще в 2014 році для юридичних осіб і фізичних осіб було введено цей збір при купівлі валюти зі ставкою 0,5%. З 2015 цей збір платили лише фізичні особи зі ставкою 2%. Тепер цей збір не буде збиратися.

Підвищення акцизів на сигарети, міцний алкоголь і пиво

Підвищення акцизів на ці товари було серед необхідних змін до Податкового кодексу, про який неодноразово говорив МВФ. З 1 січня 2017 року передбачено підвищення акцизів на пиво на 12% — до 2,78 грн / літр, на лікеро-горілчані вироби — на 20 %, до 126,96 грн / літр 100% спирту.

Акциз на сигарети з специфічною ставкою зросте на 40% — до 445,56 грн за 1 тис. штук без підвищення адвалорної ставки (12%).

Акцизну ставку на сухі вина зберігається на рівні 0,01 грн / літр, кріплені вина і вермути підвищується на 12% — до 8,02 грн / літр, ігристі вина — на 12%, до 11,65 грн / літр.

Нічний перерахунок

«Це було натискання кнопок. Голосування передбачає вибір позиції, а як можна її мати, коли в проекті закону більше тисячі правок, а з’явився він лише перед голосуванням?» — обурився член бюджетного комітету Віктор Пинзеник.

Безпосередньо в бюджетну ніч Кабмін перерозподіляв мільйони від одних відомств і округів на інші. «Деякі колеги, не соромлячись, бігали за міністрами, — каже позафракційний нардеп Вікторія Пташник. — У результаті з’явилися преференції у вигляді повернення ПДВ для великих сільгоспвиробників (хоч дотації потрібні дрібним). З’явилося зниження ренти на видобуток нафти, звільнення від ПДВ товарів при ввезенні через магазини duty free, зменшення податків для лотерейників, гроші для мажоритарників».

Але в підсумку результатами, схоже, задоволені. «Коаліція отримала голоси з істотним перебором, — зазначив нардеп від БПП Сергій Каплін. — Гройсман обіграв Яценюка: вперше за 10 років отримав бюджет не під ялинку, а за тиждень до кінця року. Коаліція привернула фракцію Ляшко, ціна — допуск до бюджетного пирога. Через офшорну компанію, яку контролює людина Ляшко, закуплять пожежні машини майже на мільярд гривень. Крім того, створили експертно-кредитна установа для кредитування бізнесу, планує вийти на зовнішній ринок.По суті, створюється внутрішній офшор. Закон написаний під Василя Хмельницького». З Хмельницьким пов’язують нардепа від РПЛ Віктора Галасюка.

Мільярди з бізнесу

В останній момент заклали підвищення зарплат для пожежних — з 3100 грн до 5000 грн. На це знадобиться 1431,5 млн грн, тому в цілому на ДСНС (а це 48 тисяч осіб) заклали витрати на рівні 3 млрд 878 млн грн. Як і раніше, основна діра бюджету (142 млрд грн) — Пенсійний фонд. Основне джерело фінансування — податок від підвищеної зарплати. За словами міністра соцполітики Андрія Реви, після підвищення мінімалки, відрахування ЄСВ до бюджету збільшаться на 31 млрд грн.

Експерти його оптимізм не поділяють. Основне навантаження ляже на бізнес: його зобов’язали підвищити зарплати співробітникам, вдвічі збільшивши податкове навантаження. «Держава не зможе зібрати податки за планом, — каже економіст Андрій Новак. — Бізнес і держоргани будуть підвищувати зарплати одним співробітникам за рахунок скорочення інших. Оформлять частину працівників на півставки, хоч вони будуть працювати повний день».

Щоб наповнити бюджет, Рада істотно змінила Податковий кодекс. На 20% підвищили акциз на міцний алкоголь, на вино і слабоалкогольні напої — на 12%, на 30% — акциз на сигарети. Передбачається, що це підвищить дохід в бюджет майже на 2 млрд грн, ну і ціни на цю продукцію, природно, теж. Плюс знизили плату для нафтовидобувних компаній. «Втрати бюджету — 1,7 млрд грн, причому гроші не отримають від «Укрнафти» — у неї є всі можливості платити податки. Це зміна в інтересах олігархів», — заявила нардеп Вікторія Войцицкая. У кулуарах говорили, що зниженням ренти розплатилися з Ігорем Коломойським, а натомість отримала близько 20 голосів від підконтрольних йому депутатів.

«Доведеться потіснитися»

Одна з ключових реформ — зміна фінансування шкіл і лікарень. Тепер центр відповідає тільки за педсостав, лікарів і медсестер. Весь техперсонал профінансують на місцях. А адже з січня їх зарплати підвищуються до 3200 грн. «Вже подали перерахунок для прибиральниць, лаборантів, сторожів, двірників, теслярів і слюсарів», — розповів один з директорів школи в Маріуполі.

Але знайти финаны можуть тільки у великих містах, де збереглися на плаву промпідприємства. Без запису місцеві керівники визнаються: знаходяться в замішанні — витрати доведеться перекладати на батьків і пацієнтів.

«Доведеться потіснитися всерйоз. Якщо комусь вдавалося заощадити частину бюджету та оформити депозит у банку, щоб заробити на відсотках, тепер цього не буде. Припустимо, вдавалося покласти 2 млн, місяці за три набігало до 300 тисяч. Для невеликого селища — це серйозна сума», — розповідають в одному з рад Черкаської області. У Кабміні запевняють: після перерозподілу податків на місцях їх залишиться половина. В ній і бачать ресурс. На місцях вважають інакше.

«У цьому році ми фінансували харчування в школах і дитсадках, тепер додається техперсонал. Так, після децентралізації збільшилися надходження податків до 40-50%. Але основне джерело — податок на доходи фізосіб. Правда, сплачує його не бізнес, а самі бюджетники, а податки від бізнесу йдуть десь в кінці десятки. Так що ресурс дуже обмежений», — розповів мер Слов’янська Вадим Лях.

Скоротять 200 тисяч лікарів і вчителів

«Реформа» фінансування шкіл і поліклінік — вимога МВФ і у відповідності з Угодою про асоціацію з ЄС. Її прораховувало ще уряд Яценюка, але вводити не наважився, побоюючись бунтів. За словами економіста Олександра Охріменка, підсумком буде чергове скорочення лікарів та вчителів.

«Бюджет вбиває залишки радянської моделі за нормами кількості шкіл і поліклінік на душу населення. В селах із трьох шкіл зроблять одну, а в містах зміниться логістика поліклінік. Утримувати їх дорого, набагато легше — лікарський кабінет. Скоротити прямо дуже складно, ось вони і придумали більш м’який метод. Школи та поліклініки залишаться тільки в благополучних регіонах. Іншим доведеться звільняти людей», — говорить він. Ці процеси розпочалися в цьому році. Тільки за перше півріччя 2016 року кількість працівників сфери освіти та охорони здоров’я зменшилася на 60 тисяч. «У наступному році буде скорочено близько 200 тис. осіб», — вважає Охріменко.