Націоналізація Приватбанку

Націоналізація Приватбанку

12
ПОДЕЛИТЬСЯ

В ході засідання Кабінету міністрів України після розгляду питання про націоналізацію фінансової установи «ПриватБанк» було прийнято рішення, згідно з яким повний пакет акцій банку переходять у власність держави.

Такі дані оприлюднені на офіційному сайті Кабміну. Вказується, що глава НБУ Валерія Гонтарєва і міністр фінансів Олександр Данилюк сповістили про те, що приватні акціонери «Приватбанку» адресували уряду своє звернення, що містить пропозицію про те, щоб держава стала його повним власником.

Також повідомляється про те, що перехідний період починається з 19 грудня. У свою чергу, уряд пообіцяв забезпечити плавний перехід і безперебійну роботу «Приватбанку».

У Кабміні переконані, що націоналізація стала порятунком не тільки «Приватбанку», але і банківську систему України.

Голова Національного Банку України Валерія Гонтарєва заявила про те, що акціонери ПАТ «ПриватБанк» самі попросили держава націоналізувати найбільший приватний банк країни.

Глава НБУ Валерія ГонтарєваПро це вона заявила 19 грудня під час свого брифінгу, присвяченого переходу «Приватбанку» під крило держави.

Гонтарєва стверджує, що акціонери банку з причини неспроможності самостійно виконати програму докапіталізації відправили лист у Кабінет Міністрів України і попросили держава увійти в капітал фінансової установи ПАТ «ПриватБанк».

Вона також додала, що колишній менеджмент буде допомагати новій команді, а акціонери гарантують реструктуризацію кредитів юридичним особам, виходячи з вимоги НБУ, до 1 липня 2017 року.

Після повідомлення голови Міністерства фінансів Укріани Олександра Данилюка про примусову конвертацію боргу з цінних паперів в капітал фінансової установи Єврооблігації «Приватбанку» (Дніпро) обвалилися в ціні.

За інформацією агентства Bloomberg, євробонди з погашенням в січні 2018 року о 19:00 кв понеділка, 19 грудня, обвалилися в ціні на 38,33 процентних пункту — до 32,503% номіналу, з погашенням в лютому 2018 року — на 45,625 п.п. , до 25,125% номіналу. Прибутковість цінних паперів відповідно зросла до 158,137% і 186,577% річних.

19 грудня, президент України Петро Порошенко вніс у Раду законопроект під №5553 про внесення змін в Закон «Про банки і банківську діяльність» в частині, яка визначає гарантії держави вкладів фізичних осіб в українських фінансових установах, у зв’язку із запобіганням панічних настроїв за підсумками націоналізації «Приватбанку».

Документ знаходиться на останньому етапі розгляду. Текст на даний момент не опублікована.

В постанові Кабміну №961 від 18 грудня «Деякі питання щодо забезпечення стабільності фінансової системи», яка була оприлюднена у понеділок сказано —
«Міністерству фінансів України здійснювати … випуск облігацій внутрішньої державної позики в розмірі до 116,8 мільярдів гривень терміном обігу до 15 років і процентною ставкою доходу на рівні не вище 10,5 відсотка річних з подальшим внесенням їх від імені країни в оплату за акції додаткової емісії ПАТ КБ «Приватбанк».

Згідно з документом, Міністерству фінансів було доручено в 3-місячний строк внести пропозиції про необхідність додаткової капіталізації «Приватбанку» за результатами оцінки його фінансового стану, яка була проведена міжнародною аудиторською компанією.

По всій Україні люди вишиковуються у величезні черги для того, щоб зняти свої кошти з рахунків в націоналізованому Приватбанку.

Банкомат ПриватбанкПри цьому сам Приватбанк констатує видачу клієнтам готівки 2 млрд гривень/день і називає це рекордом. Про це на брифінгу повідомив голова правління банку Олександр Дубілет.

«Останнім часом ми відчували великий тиск на ліквідність і тому були прийняті певні рішення. Ми виконуємо всі платежі, ми зарядили всі банкомати і продовжуємо завантажувати щодня. У нас зняття рекордні, близько 2 млрд гривень в день. Такого не було навіть під час початку військових дій», — каже Дубілет.

Люди скаржаться на те, що у багатьох банкоматах в ряді міст України коштів просто немає, при цьому відзначаючи, що з моменту інкасації не пройшло і доби. Частина відділень банку також не працює.

На проблеми зі зняттям готівки скаржаться, Одесити, жителі Києва, Полтави та Львова. Також, за інформацією ЗМІ, величезні черги бажаючих зняти готівку наблюдається в Дніпрі.

Глава фракції «Самопоміч» Олег Березюк заявив про те, що націоналізація найбільшого приватного банку країни — це вірне рішення, проте 150 мільярдів, які необхідні на вирішення проблем фінансової установи, підуть з кишень платників податків.

Журналіст Олександр Дубінський звернув увагу на людину, яка очолила тимчасову адміністрацію в «Приватбанку» — Наталю Соловйову, яка колись була ліквідатором банку «Форум».

Не викликають у журналіста довіри і інші люди, що увійшли до складу тимчасової адміністрації. Зокрема, серед них є Юрій Ірклієнко, який стояв на захисті інформації про вкладників фінкомпаній з бази даних банку «Михайлівський», а також ліквідатори таких банків, як: «VAB Банк» і «Всеукраїнський банк розвитку».

Регіональний керівник ЄБРР Франсіс Маліж , який спостерігає за Україною, сказав, що «коли прийде час, ми розглянемо розвиток відносин з установою, тобто можливість видачі кредитів або інвестицій у капітал».

«Якщо нам пощастить, ми можемо почати розгляд вже в 2017 році. Якщо все піде добре, ми можемо це зробити, якщо немає – зробимо це пізніше», — сказав Маліж.

Прем’єр-міністр прокоментував можливий продаж «Приватбанку». За його словами, було б чудово, якби в капитализациию фінансової установи увійшов Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку.

Гройсман«Якщо Світовий банк або ЄБРР, або інша серйозна міжнародна організація захоче увійти в капітал банку — це просто супер, так як його капіталізація буде збільшена, та стабільність і багато інших речей. Тому такі речі позитивны», — сказав глава уряду.

Гройсман вважає, що головною метою уряду є збереження грошей українських громадян. Тому, перш за все потрибно забезпечити плавний перехід з приватної у державну власність «Приватбанку». Щоб ні один з 20 млн вкладників банку не постраждав.

«Сьогодні Приватбанк належить кожному українському громадянину і цей банк повинен захистити кожного клієнта. Держава захистить всіх вкладників, щоб ніхто не постраждав. Банк повинен працювати в штатному режимі і розвиватися як серйозний системний банк, у якого немає проблем», — зазначив прем’єр-міністр.

За інформацією Facebook депутата Київради, екс-співробітника Нацбанку Леоніда Антоненко, Націоналізація Приватбанку значно відіб’ється на цінах в Україні. Це пов’язано з тим, що держава розраховує збільшити капітал банку на 43 млрд. грн. зараз, а загалом ця цифра може зрости до 148 млрд. грн.

«Ці майже 150 млрд., зрозуміло, не пройдуть непоміченими для макроекономічної стабільності. Курс впаде, інфляція підвищиться. В кінцевому підсумку за «Приват» розрахується кожен з нас», — написав він.

За інформацією UBR, вже до весни продукти можуть подорожчати на 15%, а техніка – на всі 30%.

Екс-губернатор Одещини Михайло Саакашвілі висунув версію націоналізації Приватбанку. За його словами, це — «договірняк» між Адміністрацією президента, Нацбанком і акціонером банку Ігорем Коломойським. Саакашвілі вважає, що таким чином влада і олігарх вирішили збагатиться і виводили протягом останніх кількох років гроші «Привату» в офшорні фірми, а утворену «дірку» вже державного банку погасять за рахунок грошей платників податків – з держбюджету.

21 грудня, Фонд гарантування вкладів фізосіб близько опівночі оголосив, що підписав договір про продаж 100% акцій ПриватБанку Міністерству фінансів.

«З моменту передачі власником 100% акцій банку є держава в особі Міністерства фінансів. Такий результат є наслідком скоординованих дій Мінфіну, НБУ, ФГВФО, НКЦПФР, Укргазбанку та Укрексімбанку «, — повідомили в ФГВФО.

Функцією Фонду гарантування в зазначеному процесі було встановлення контролю над банком, його підготовка до переведення в державну власність і забезпечення передачі новому власнику. З боку ФГВФО виконання зазначених завдань забезпечували близько 80 фахівців, які перебували в головному офісі та філіях банку, в тому числі на Кіпрі, а також близько 50 працівників Фонду, які здійснюють супровід дистанційно.

«Протягом 72 годин були сформовані резерви під активні операції, здійснена додаткова емісія акцій і забезпечено їхнє розміщення, внесені зміни до статуту банку, сформований перехідний баланс, проведені всі необхідні процедури для продажу акцій і зміни власників банку. Оскільки капітал ПриватБанку придбав негативне значення, Фонд гарантування, відповідно до закону «Про систему гарантування вкладів фізосіб», продав акції банку Мінфіну в повному обсязі за 1 гривню», — повідомили в ФГВФО.

Заступник голови Національного банку України Олег Чурій, зазначив, що банкрутство банку призвело б до того, що й інші фінансові установи країни стали банкрутами. Зокрема, втрати бізнесу склали б 85 мільярдів гривень.

«Це були б катастрофічні втрати для населення, бізнесу і держави теж. Відшкодування з Фонду гарантування вкладів по цьому банку становили б 95 мільярдів гривень. Це не набагато менше, ніж капіталізація», — зазначив Чурій.

Оскільки націоналізація банку проводиться за рахунок платників податків, то найкраще, що можуть зараз зробити вкладники – не забирати свої гроші. Погодьтеся, краще не знищувати банк, підтримку якого несамохіть фінансуємо з власної кишені.

Паніка – це єдине, що зараз теоретично може призвести до справді серйозних проблем як у банку, так у цілій фінансовій системі, зважаючи на розмір установи. Приміром, на новині про націоналізацію вранці в понеділок курс гривні на міжбанку (безготівковий) підскочив одразу на 27 копійок – до 26,4-26,6 гривень за долар. На чорному ринку долар вже продають по 27,25 грн.

Важливість спокою населення розуміє і влада – тому із запевненням, що для клієнтів банку із новим власником нічого не зміниться виступили не лише Гонтарева, а й президент. «Для посилення захисту вкладників ПриватБанку в якості невідкладного я подав до Верховної Ради законопроект, який надає додаткові гарантії вкладів громадян у цій установі. Вони будуть такі ж самі як і для Ощадбанку, як для банку, що на 100% належить державі», — сказав Петро Порошенко.

У Міністерстві фінансів запевняють, що система електронних платежів «Приват-24 буде працювати і надалі. Це одна з кращих систем електронних платежів в Європі».

У Мінфіні також запевняють, що підприємці без будь-яких застережень зможуть розпоряджатися своїми коштами, всі необхідні ресурси вже зарезервовані.